اسامي داوران قضاوت کننده پنج ديدار از رقابت هاي ليگ برتر در هفته بيست و نهم از سوي کميته داوران اعلام شد.


به گزارش سايت رسمي فدراسيون، اسامي داوران هفته ي بيست و نهم ليگ برتر اعلام شد و به اين ترتيب سعيد مظفري زاده، حسن کامراني فر و محسن فريماني قضاوت ديدار استقلال و تراکتور را بر عهده خواهند داشت.

ساير ديدارهاي اين هفته به شرح زير است:

جمعه 18/12/91

فولاد مبارکه-صبا قم-ذوب اهن-فولاد شهر-ساعت 16:00

حسين زرگر – رسول فروغي – رضا عبدوس – محمد ملکي – ناظر: هدايت ممبيني

سايپا-ملوان-انقلاب-کرج-ساعت 16:00

شاهين حاج بابايي – رضا سخندان – آرمان اسعدي – جواد شرفي – ناظر: حسين عسکري

داماش گيلان-نفت آبادان-شهيد عضدي-رشت-ساعت 15:30

عليرضا فغاني – محمدرضا ابوالفضلي – مهدي عاليقدر – غلامرضا جباري – ناظر: محمد پيروزرام

مس کرمان-پيکان-امام علي (ع)-کرمان-ساعت 16:00

احمد صالحي – بابک داوري – محمدرضا غنو – جمشيد محمدي – ناظر: حيدر شکور

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |
تيم داوري ايراني ديدار تيم هاي کاشيوا ريزول ژاپن و گويژورن چين را در گروه هشتم ليگ قهرمانان آسيا قضاوت خواهند کرد.


به گزارش "ورزش سه" و به نقل از سايت رسمي فدراسيون فوتبال، اين بازي سوم ارديبهشت 92 در کاشيوا ژاپن برگزار مي شود.

سعيد مظفري زاده ، سعيد علي نژاديان ورسول فروغي داور و دو کمک داور بازي انتخاب شده اند. داور چهارم اين بازي از کشور ميانمار و ناظر بازي از کشور چين تايپه و ناظر داوري از کره جنوبي انتخاب شده اند.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

اعلام اسامي برترين داوران سال 2012 دوشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۱ 19:6فدراسيون بين‌المللي تاريخ و آمار با پايان سال 2012 ميلادي فهرست برترين داورهاي سال را اعلام کرد که پدرو پروئنکاي پرتغالي به عنوان برترين داور سال 2012 انتخاب شده است.


به گزارش ايسنا، فدراسيون بين‌المللي تاريخ و آمار فهرست 15 داور برتر سال 2012 جهان را اعلام کرد که پدرو پروئنکاي پرتغالي با 174 امتياز به عنوان برترين داور جهان برگزيده شد.

فهرست برترين داورهاي فوتبال جهان در سال 2012:

1- پدرو پروئنکا - پرتغال

2- سونيت چاکر - ترکيه

3- هاوارد وب - انگليس

4- ويکتور کاساي - مجارستان

5- ولفگانگ اشتارک - آلمان

6- روشن ايرماتف - ازبکستان

7- دامير اسکومينا - اسلووني

8- ويلمار رولدان - کلمبيا

9- فليکس بريش -آلمان

10 استفان لانوآ - فرانسه (13 امتياز)

10- نيکولا ريتزولي - ايتاليا (13 امتياز)

12- ميلوارد مازيچ - صريستان

13- کارلوس ولاسکو کاربايو - اسپانيا

14- مارک کلاتنبرگ - انگليس

15- کارلوس ورا - اکوادور

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |
سرپرست کميته تدوين قوانين و مقررات فدراسيون فوتبال گفت: جلسه آشتي اهالي داوري تا 10 روز ديگر برگزار مي‌شود.


هوشنگ نصير‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مورد صحبت‌هاي رضا غياثي و ايراد اشکالاتي از سوي او به اساسنامه کميته داوران، گفت: اشکالي در آئين‌نامه کميته داوران وجود ندارد و اين آئين‌نامه کاملا صحيح و اصولي تهيه شده است. آئين‌نامه کميته داوران بر اساس دستورالعملي تهيه شده که فيفا در اول آوريل سال 2011 براي تمامي کشورها ارسال کرده است.
وي افزود: يکي از اعضاي دپارتمان داوري روز گذشته مصاحبه‌اي داشته و شبهاتي را به آئين‌نامه کميته داوران وارد کرده است. طبق ماده 60 اساسنامه فوتبال ايران معرفي روساي دپارتمان‌ها برعهده دبيرکل فدراسيون است. در آئين‌نامه کميته داوران نيز اين مسئله محترم شمرده شده و خدشه‌اي به آن وارد نشده است. تنها در اين آئين‌نامه اشاره شده انتخاب رئيس دپارتمان را کميته داوران انجام دهد و معرفي را طبق همان ماده اساسنامه دبيرکل اجرايي کند. به همين دليل آئين‌نامه جديد هيچ تضادي با اساسنامه فوتبال ندارد.

سرپرست کميته تدوين قوانين و مقررات فدراسيون فوتبال خاطرنشان کرد: در رابطه با سن اعضاي کميته داوران به دليل اينکه طبق اساسنامه فوتبال ايران مدت عضويت در کميته‌ها 4 ساله است و بر طبق عرف که 65 سالگي زمان بازنشستگي است عدد 61 به همين خاطر به عنوان سن اعضاي کميته انتخاب شده‌ است که در پايان مدت ماموريت اعضا بازنشسته شوند. اتفاقا انتخاب سن با هوشمندي صورت گرفته است.

وي افزود: دو کار مهم ديگر نيز انجام شده اول اينکه ديگر قرار شده فدراسيون فوتبال کارت درجه 2 و 3 داوري را ديگر صادر ‌نکند و اين مسئله ديگر برعهده هيئت استان‌هاست. اين اتفاق پيشنهادي بود که چند سال پيش ارائه کردم چرا که در کلاس‌هاي مديريت فوتبال چنين مسئله‌اي را بيان مي‌کردم.

نصيرزاده تصريح کرد: همچنين گذاشتن مدرک تحصيلي براي اعضاي کميته داوران نيز تصميم مهم ديگري بود که گرفته شد. بهتر است افرادي که داراي تحصيلات دانشگاهي هستند براي داوري سياستگذاري کنند چرا که چنين افرادي ادراک و اشراف بيشتري نسبت به حوزه کاري خود دارند. به همين خاطر اساسنامه نمي‌تواند طوري تنظيم شود که به نفع فرد و گروهي باشد. اين آئين‌نامه به شکلي تدوين شده که با فيفا و همچنين استانداردهاي اداري کميته داوران منطبق باشد.

نصير‌زاده تصريح کرد: جلسه‌اي با حضور عسگري و سليماني برگزار کرديم اکنون نيز با اصرار فراوان از افشاريان درخواست کردم ديگر مصاحبه‌اي نکند و اجازه دهد اين موضوع در خانواده داوري حل شود. برخلاف آنچه افکار عمومي و رسانه‌ها فکر مي‌کنند در جامعه داوري هيچ دشمني‌اي وجود ندارد بلکه بين اعضاي آن اختلاف نظر‌هايي ديده مي‌شود.به عقيده من افشاريان نبايد آن صحبت‌ها را انجام مي‌داد و دپارتمان نيز بايد چيدمان نظارت را طوري تعيين مي‌کرد که باعث بروز چنين جبهه‌گيري‌هايي از سوي برخي از داوران بازنشسته نشود.

وي افزود: به صورت خصوصي از آقاي بهروان که خودشان از اهالي داوري هستند درخواست کردم جلسه‌اي با حضور مرادي، خسروي، افشاريان، اصفهانيان، عسگري و سليماني برگزار کنند تا اين اختلاف سليقه‌ها حل شود به احتمال فراوان جلسه آشتي بين اعضاي داوري تا 10 روز ديگر برگزار مي‌شود و مشکلات به طور قطع برطرف خواهد شد. قرار شده آقاي نبي نيز به انجام اين جلسه کمک کند.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |
رئيس دپارتمان داوري فوتبال گفت: متاسفانه عده‌اي اندک حاضرند همه چيز را به خاطر منافع خود خراب کنند.


حسين عسگري با حضور در برنامه ورزش و مردم درباره مشکلات و اختلاف نظرهاي به وجود آمده در خانواده داوري گفت: در زمان حضور تاج به عنوان رئيس کميته داوران فدراسيون فوتبال 4 داور با حضور در دفتر تاج اعلام کردند که قصد خداحافظي دارند. متاسفانه عده‌اي اندک حاضرند همه چيز را به خاطر منافع خود خراب کنند.

وي ادامه داد: خوشبختانه با برخورد قاطع تاج متوجه شدند که جاي اين صحبت‌ها نيست و تاج همان موقع اجازه اين اتفاقات را نداد. در مدتي که تاج مسئوليت کميته داوران را بر عهده داشت مسائلي که در اين 5-6 ماهه وجود دارد، نبود اما متاسفانه عده‌اي قليل از خصوصيات اخلاقي اصفهانيان سوءاستفاده کردند و برخي مسائل را به مطبوعات و رسانه‌ها کشانده و حاشيه درست کردند.

عسگري درباره اتهاماتي که افشاريان به وي مبني بر حضور او در تيم آلومينيوم هرمزگان به عنوان مشاور عالي نسبت داده بود، گفت: از افشاريان شکايت کرديم و وقتي به کميته انضباطي آمد نتوانست سند و مدرکي ارائه کند.

رئيس دپارتمان داوري فوتبال گفت: در آيين‌نامه‌اي که توسط کميته داوران تنظيم مي‌شود بايد به دو نکته توجه شود اول اينکه آيين‌نامه مغايرتي با اساسنامه فدراسيون فوتبال نداشته باشد و دوم اينکه با آيين‌نامه کميته داوران فيفا هماهنگ باشد.

وي تصريح کرد: آيين‌نامه‌اي که تهيه شده داراي اشکالاتي است چون نمي‌تواند حتي يک بند هم مغاير با اساسنامه فدارسيون داشته باشد و هيچ مقامي نمي‌تواند چيزي را برخلاف اساسنامه پيشنهاد و يا مصوب کند.

عسگري خاطرنشان کرد: هيچ زمان نبايد با توجه به خصوصيات فردي، شخصي که مي‌خواهد مسئوليت را قبول کند آيين‌نامه تنظيم شود بلکه بايد بر اساس مقررات اين کار صورت گيرد. وظيفه اعضاي کميته داوران سياستگذاري است. بنابراين نياز است هر چند وقت يک بار با تشکيل جلسه‌اي دستورالعمل‌هاي لازم در بخش داوري را مورد بررسي قرار داده و به دپارتمان اعلام کند.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

غياثي: اساس کميته داوران بر نيرنگ است شنبه شانزدهم دی ۱۳۹۱ 8:18
عضو کميته داوران فدراسيون فوتبال گفت: فريدون اصفهانيان به جاي صحبت کردن با دوستان محرم خود، پشت صحنه تصميم‌گيري مي‌کند.


سيدرضا غياثي در گفت‌وگو با فارس در مورد صحبت‌هاي حسين عسگري و فريدون اصفهانيان در برنامه ورزش و مردم اظهار داشت: فريدون اصفهانيان مطابق هميشه کم حرف بود. او حتي در جلساتي که با حضور رئيس فدراسيون و يا ديگر اعضا برگزار مي‌کند، زياد صحبت نمي‌کند اما بعد مي‌رود و پشت صحنه با دوستان محرمي که دارد، تصميم گيري مي‌کند. همانطور که آئين‌نامه کميته داوران بدون اينکه من و صفيري اطلاع داشته باشيم، تصويب شد خود اعضاي کميته داوران هم نمي‌دانستند چه چيزي را مي‌خواهند به راي بگذارند و آئين‌نامه‌اي که 20 دقيقه‌اي تصويب شود، تکليفش معلوم است.

وي ادامه داد: در اين آئين‌نامه که ظاهرا بر اساس حال افراد نوشته شده، حداکثر سن را 61 سال در نظر گرفته‌اند در حالي که آئين‌نامه بايد مطابق اساسنامه فدراسيون فوتبال ايران باشد و با اساسنامه فيفا هم تضادي نداشته باشد اما نمي‌دانم 61 سال سن از کجا آمده است زيرا فيفا سن 60 سال را در نظر گرفته و فدراسيون فوتبال هم براي عدم حضور اعضا سقف 65 سال در نظر دارد.

غياثي تصريح کرد: امروز در برنامه ورزش و مردم اسم من را آوردند و گفتند چون ليسانس ندارم ديگر نمي‌توانم عضو کميته داوران باشم. البته مسعود مرادي هم فوق ديپلم دارد و او هم نمي‌تواند طبق نظر آقايان عضو کميته داوران باشد. جالب است که اين را نمي‌دانند که هيچ، قانون و آئين‌نامه‌اي در کشور عطف به ماسبق نمي‌شود و ابلاغ ما مربوط به قبل از تصويب اين آئين‌نامه است.

عضو کميته داوران افزود: امروز عسگري ايراداتي از اساسنامه کميته داوران گرفت که رئيس کميته آقاي اصفهانيان پاسخي نداشت که بدهد. به اين ترتيب که طبق اساسنامه فدارسيون فوتبال تمامي رؤساي دپارتمان‌ها زير نظر دبير کل فدراسيون هستند. ولي در آئين‌نامه کميته داوران آمده است که رئيس دپارتمان بايد با نظر کميته داوران انتخاب شود. من اين مسئله را با پيامک به رئيس فدراسيون و ساير اعضاي هيئت رئيسه اطلاع دادم که تصويب آئين‌نامه‌اي که مغاير با اساسنامه فدراسيون است، خلاف قانون است.

غياثي تصريح کرد: من دو ابلاغ براي عضويت در کميته داوران دارم که يکي از آنها مربوط به آقاي تاج است و هنوز اعتبار دارد و دومي هم خود اصفهانيان به من داده است که به قوت خود باقي است اما به دليل آنکه کميته کنوني داوران اصل و اساسش با نيرنگ است، در جلسات شرکت نمي‌کنم. من و صفيري در جلسات کميته داوران شرکت نمي‌کنيم. بهترين دوران کميته داوران در همان زمان مهدي تاج بود که اعضا با وجود اختلاف نظر و کلنجاري که با يکديگر مي‌رفتند اين اختلاف به رسانه‌ها کشيده نمي‌شد.

وي افزود: اکنون نيز منتظرم که هر لحظه آقاي کفاشيان لغو ابلاغ عضويتم در کميته داوران را به در خانه‌ام بفرستد. من خرداد ماه 65 سالم تمام مي‌شود و اگر بحث سن و سال را مطرح کردم براي آيندگان بود نه براي خودم.

به گزارش فارس، امروز حسين عسگري رئيس دپارتمان داوري و فريدون اصفهانيان رئيس کميته داوران در برنامه ورزش و مردم حاضر شدند اما به اختلاف‌هايي که غياثي و ساير اعضاي کميته داوران به آن اشاره مي‌کنند، نکردند.

اصفهانيان نگفت چرا هنوز اعضاي کميته داوران به طور دقيق مشخص نيستند اينکه چه کسي نائب رئيس است، چه کسي دبير و سخنگوي اين کميته است و همچنان اختلاف بين اعضاي کميته داوران و اعضاي اين کميته با دپارتمان داوري پابرجاست و مثل آتشي زير خاکستر است.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

اگرعسگري باشد در کميته انضباطي حضورمي‌يابم سه شنبه بیست و یکم آذر ۱۳۹۱ 16:37پيشکسوت داوري فوتبال با اشاره به اينکه حسين عسگري به خاطر کارهاي خوبش از من شکايت کرده، شرط حضورش در کميته انضباطي فدراسيون فوتبال را حضور توامان حسين عسگري در اين نشست دانست.


خداداد افشاريان در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد احضارش به کميته انضباطي فدراسيون فوتبال ضمن بيان مطلب فوق گفت: طي روزهاي گذشته نمابري از هيات فوتبال استان کهکيلويه و بويراحمد به دست من رسيد که براي اداي برخي توضيحات بايد ساعت 15 روز دوشنبه هفته آينده در کميته انضباطي فدراسيون فوتبال شرکت کنم.

وي با اشاره به اينکه به نظر مي‌رسد حسين عسگري به خاطر کارهاي خوب خود از من شکايت کرده ‌است، افزود: براي چه مرا به اين کميته دعوت کرده‌اند؟ متاسفانه من را بي‌دليل و بدون حساب و کتاب محروم کردند و وقتي در جامعه داوري نباشيد و نظارتي هم انجام ندهيد، يعني شما را در خانه حبس کرده‌اند.

پيشکسوت داوري کشورمان در مورد اينکه آيا در نشست کميته انضباطي شرکت خواهد کرد، اظهار داشت: شک نکنيد مي‌روم اما به يک شرط. شرطم هم اين است که آقاي حسين عسگري هم در نشست حضور داشته باشند زيرا ناگفته‌هاي زيادي دارم که بايد در حضور اين فرد مطرح کنم.

وي همچنين تاکيد کرد: امروز جامعه داوري منتظر يک جرقه است همانند فردي که دوستش محکم پشت او زد و گفت در کوله‌ات چه داري که او هم گفت اگر يک بار ديگر به پشتم ضربه بزني هيچ، زيرا در کوله‌ام شيشه است.

افشاريان با تاکيد بر اينکه در اين مدت با آرامش کارش را پيش برده است، در پايان گفت: متاسفانه امروز بي عدالت‌ترين کميته فدراسيون، کميته داوران است و اميدوارم در آينده وضعيت داوري کشور بهتر شود و ديگر شاهد اين تنش‌ها نباشيم.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |خبرگزاری فارس: رئیس دپارتمان داوری از برگزاری کلاس توجیهی داوران لیگ برتر از 19 تا 22 آذر در آکادمی ملی فوتبال ایران خبر داد.

خبرگزاری فارس: برگزاری کلاس توجیهی داوران فوتبال در نیم‌فصل

به نقل از  سایت رسمی فدراسیون فوتبال، حسین عسگری در مورد کلاس توجیهی داوران در نیم فصل گفت: کلاس توجیهی نیم فصل داوران لیگ برتر فوتبال به مدت سه روز از 19 تا 22 آذر در هتل آکادمی ملی فوتبال ایران برگزار می شود.

وی افزود: در این دوره 95 داور و کمک داور حضور دارند که حدود 75 نفر از داوران و کمک داوران ساکن تهران نیستند. کلاس در دو نوبت صبح و بعدازظهر و به صورت تئوری و عملی برگزار خواهد شد. برنامه هم به این صورت است که صبح ها بررسی و آنالیز ویدیویی و فیلم های آموزشی در سالن آمفی تئاتر هتل آکادمی برگزار می شود و بعدازظهرها هم در زمین‌ های کمپ تیم های ملی کارهای عملی را انجام می دهیم.

عسگری در پایان گفت: در این دوره تست آمادگی جسمانی هم برگزار می شود و پزشک هم در کنار داوران خواهد بود.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

خبرگزاری فارس: کمک داور سابق فوتبال ایران با انتقاد از رئیس دپارتمان داوری گفت: عسگری صداقت و عدالت ندارد.

خبرگزاری فارس: موغلی: عسگری و تشکیلات ۴+۱ مقصر مشکلات داوری هستند

علی موغلی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در مورد اتفاقات اخیر داوری و بحث هایی که در برنامه ۹۰ شد، گفت: شاهدی این هستیم که در دپارتمان داوری دیگر هیچ خبری از عدالت، صداقت و رفتار مسئولانه نیست. بر خودم لازم می‌دانم برای روشن شدن برخی مسائل، و افکار  عمومی مطالبی را عنوان کنم.

وی افزود: حسین عسگری رئیس غیرقانونی دپارتمان داوری صلاحیت ندارد در این پست حضور داشته باشد. کسی که صداقت و عدالت ندارد صلاحیت نیز ندارد. من تا روزی که به عنوان داور با فدراسیون همکاری می‌کردم موظف بودم، مصاحبه‌ نکنم اما اکنون چون زحمات و تلاش‌های 25 ساله ام در داوری که با عزت و شرف به دست آورده بودم، آقای عسگری و امثال او یک روزه بر باد داده‌اند، حرف هایم را می‌زنم.

موغلی تاکید کرد: عسگری و تشکیلات 1+4، مقصر تمام این اتفاقات هستند. من بعد از بازی راه‌آهن و پاس همدان در فصل گذشته ضرر کردیم. آقای عسگری شما روز بعد از بازی راه‌آهن و پاس به حمایت از دوست و نورچشمی خود، رفیعی برخاستید و پنالتی به اشتباه اعلام شده را گفتید رفیعی به صورت ظریفی خطا اعلام کرده است. او حتی برای جبران اعلام پنالتی اول، در اواخر بازی برای پاس پنالتی گرفت. من همان موقع پرچم زدم و به او گفتم پنالتی نشده است.

وی در مورد درگیری مسعود مرادی و غیاثی در برنامه نود و برده شدن نام خودش در این صحبت ها گفت‌: این ها کسانی که حاشیه امنیتشان را به خطر می اندازند با ظلمی که دارند به کناره‌گیری و یا عدم قضاوت تهدید می‌کنند. کسانی را که فکر می کنند طرفدار مسعود عنایت هستند، می خواهند دور کنند. خود عنایت هم کم و بیش مثل سایرین رفتارش تبعیض آمیز بود اما این ها دیگر شورش را در آوردند. اصفهانیان رئیس کمیته داوران است اما می بینیم نبی همه چیز را به دپارتمان داوری سپرده تا مشغول کار باشند.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

سعید مظفری : دیگر در لیگ قضاوت نمی کنم سه شنبه سی ام آبان ۱۳۹۱ 11:46

سعید مظفری داور الیت کشورمان که قاضی بازی سپاهان و استقلال بود ، در واکنش به حرف های تند بازیکنان سپاهان بعد از بازی گفت:« اینکه می گویند داور  بازی را در آورد یعنی چه؟ یعنی ما تبانی کردیم؟ ما سال قبل به آقایان گفتیم ، من و محسن ترکی گفتیم تا زمانی که به وضعیت توهین ها رسیدگی نشود ، نمی خواهیم داوری کنیم ولی فدراسیون گفت حاشیه های فوتبال را زیاد نکنیم. از ما خواستند که سکوت کنیم. توهینی به من شده بود که می توانستم در مراجع قضایی این پرونده را ببرم ولی گفتند دعوای فوتبالی را در فوتبال حل کنیم. بعد هم که پرونده ام را گفتند گم شده بعد هم قصه با یک تذکر سر و ته قصه هم آمد. من برای فدراسیون فوتبال و کمیته انضباطی فدراسیون متاسفم  . اینکه به یک داور اتهام می زنند که بازی را در آورده یعنی ما تبانی کردیم . متاسفانه در این چرخه پولی میلیاردی کمترین عایدی به داوران می رسد آن وقت این اتهامات به من یا محسن ترکی با بدترین ادبیات زده می شود. من در مکتبی خانوادگی بزرگ شدم که در شانم نیست جواب این آقایان و ادبیات شان که لایق خودشان است را بدهم . وقتی شرایط این است و ما بازی ها را در میآوریم پس بهتر است که من دیگر قضاوت نکنم و از کمیته داوران می خواهم تا وقتی شرایط به این صورت است ، به من قضاوت داده نشود.»

نکته جالب این برنامه نمایش صحنه های داوری محسن ترکی در بازی پرسپولیس و ذوب آهن بود که نشان می داد او اخراج هایش درست بوده ، یک پنالتی هم به سود پرسپولیس نگرفته است. البته خطایی که برای پرسپولیسی ها روی گل دوم گرفته بود هم اشتباه بوده است. شاید این رفتار مظفری با حمایت چند داور بین المللی دیگر کشورمان از جمله محسن ترکی همراه شود تا این بار برخوردی قاطع با تعدادی از بازیکنان که به داوران توهین کرده اند ، شود.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

نصیرزاده: دوپینگ داوران منع قانونی ندارد یکشنبه چهاردهم آبان ۱۳۹۱ 17:35


خبرگزاری فارس: نصیرزاده: دوپینگ داوران منع قانونی ندارد

هوشنگ نصیرزاده  در مورد اظهارات علی خسروی مبنی بر شایعه دوپینگ برخی از داوران فوتبال، گفت: پروفسور «هانس ایسمان» استاد دانشگاه لایپزیک و رئیس کمیته پزشکی یوفا در کتابی که به طور رسمی توسط فیفا منتشر شده گفته بازیکنان به این دلیل دوپینگ می‌کنند که می‌خواهند بر حریف غلبه کنند و باید با این موضوع مبارزه شود ولی دوپینگ مربیان و داوران فقط می‌تواند بر سلامتی آنها تاثیر منفی داشته باشد و منع قانونی ندارد.

وی ادامه داد: برخی می‌گویند وقتی داوران دوپینگ می‌کنند حقوق دیگر داوران را در تست‌های بدنی که قرار است با آنها رقابت کنند را تحت تاثیر قرار می‌دهند، به همین دلیل از تبعات منفی دوپینگ برای داوران در کلا‌س‌های داوری صحبت می‌کنند.

نصیرزاده تصریح کرد: هیچ هزینه‌ای توسط کمیته‌های پزشکی برای آزمایش دوپینگ داوران انجام نمی‌شود زیرا داوران به این دلیل دوپینگ می‌کنند که از آمادگی مطلوبی برخوردار شوند و قبح عمل دوپینگ ورزشکاران برای غلبه بر حریف است.

این کارشناس مدیریت فوتبال با اشاره به نقش کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال، گفت: رئیس کمیته پزشکی فقط می‌تواند از تبعات منفی دوپینگ در کلاس‌های آموزشی برای داوران صحبت کند و حق نظارت و آزمایش داوران را ندارد. بر فرض هم اگر داوری دوپینگ کند طبق قوانین مرتکب تخلفی نشده است.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |


گروه ورزش : محسن قهرماني با قضاوت تامل برانگیز خود در هفته سیزدهم رقابت‌های لیگ برتر يك بار ديگر تيتر يك رسانه‌های ورزشی و غیر ورزشی شد؛قهرمانی اين بار با تصميمات عجيب خود در بازي استقلال و نفت تهران زمینه این اتفاق خاص را در داوری فوتبال ایران فراهم ساخت.

به گزارش رجانیوز، قهرماني در اين بازي دو بازيكن نفت را در حالي اخراج كرد كه خطاي وريا غفوري روي سياوش اكبرپور آنچنان زننده و شديد نبود كه مستحق كارت قرمز باشد.از طرفی دیگر این داور مشهدی همچنين يعقوب كريمي را نيز بلافاصله با كارت قرمز جريمه كرد كه البته علت آن مشخص نشد!برخي از بازي‌هايي كه با قضاوت او جنجالي و پر سر و صدا شده است را با كمك وبلاگ نقد داوري، زير ذره‌بين برديم: 

استقلال- سايپا: ليگ برتر 82 
 
نخستين باري كه محسن قهرماني در فوتبال ايران چهره شد، همين بازي بود: استقلال و سايپا در هفته چهارم ليگ برتر. او در دقيقه 60 بازيكن همشهري اش، نيكبخت واحدي را اخراج مي‌كند و باعث تعجب تماشاگران استقلال مي‌شود اما در برنامه 90 از خودش دفاع مي‌كند و مي‌گويد با گوشهاي خودش فحاشي نيكبخت را شنيده است و آن هم در حالي كه با او فاصله زيادي داشت. بعد از اين بازي حواس همه بازيكنان ليگ برتري جمع مي‌شود كه آقاي داور حس شنوايي قوي دارد. 
 
سپاهان- استقلال: ليگ برتر 83 
 
علي سامره مهاجم آن روز استقلال در موقعيت تك به تك با آرمناك پطروسيان دروازه‌بان سپاهان قرار مي‌گيرد اما قبل از اينكه ضربه را بزند پرچم كمك داور به نشانه آفسايد بالا رفته است. داور هم در سوت خود مي‌دمد اما مهاجم استقلال بدون توجه به سوت داور به توپ ضربه‌اي مي‌زند و توپ وارد دروازه مي‌شود. داور مسابقه به سمت سامره مي‌رود و كارت زرد به او نشان مي‌دهد، بلافاصله دست در جيب پشتش مي‌كند و كارت قرمز در هوا مي‌چرخد. اين اخطار دوم مهاجم استقلال بود. 
 
سايپا- استقلال: ليگ 85 
 
هر دو تيم در كورس قهرماني بودند بازي فوق‌العاده حساسي بود. سايپا از حريفش جلو افتاده بود. در يك صحنه ناگهان داور مسابقه بدون اينكه اتفاق خاصي بيفتد بازي را قطع كرد. همه متعجب بودند . باز هم دست آقاي داور در جيب پشتي رفت. باز هم كارت قرمز آقاي داور در هوا چرخيد . اين‌بار سياوش اكبرپور در دقيقه 61 از زمين اخراج شد. بعداً آقاي داور گفت مهاجم استقلال هنگامي كه از كنارش رد مي‌شده به او توهين كرده. در لحظات پاياني بازي نيز قهرماني از وسط زمين دوان دوان به سمت نيمكت سايپا رفت و دوباره دست در جيب پشتي برد و كارت قرمزش را به ارشاد يوسفي دروازه‌بان ذخيره سايپا نشان داد . البته آقاي داور بعدا اعلام كرد كه دروازه‌بان ذخيره سايپا از روي نيمكت به او توهين كرده . يك نفر پرسيد چگونه مي‌توان در حضور بيش از شصت هزار نفر از وسط زمين صداي يك نفر روي نيمكت ذخيره را شنيد. جواب قهرماني اين بود: گوش‌هاي من به كلمات ركيك بسيار حساس است و حتي از پشت ديوار هم مي‌توانند صحبت ديگران را بشنود! 
 
پرسپوليس و سپاهان، نيمه نهايي جام حذفي 85 
 
ورزشگاه آزادي لبريز از تماشاگر است. تيم مصطفي دنيزلي عزمش را جزم كرده تا با شكست سپاهان قهرمان جام حذفي شود. بازي تا دقايق پاياني يك-صفر به سود قرمزپوشان است. تنها چهار دقيقه به پايان بازي وقت هست همه چيز به نفع مردان قرمز پايتخت جلو مي‌رود و ناگهان در يك صحنه مشكوك داور مسابقه با قاطعيت در سوت خود مي‌دمد و به طرف نقطه پنالتي مي‌دود. آن پنالتي گل مي‌شود و بازي به وقت اضافه مي‌كشد. ناگهان ورق برمي گردد. سپاهان با يك نمايش خيره كننده سه گل ديگر به پرسپوليس مي‌زند و به فينال راه پيدا مي‌كند و شاگردان مصطفي دنيزلي وداع تلخي با جام حذفي مي‌كنند. شب همان بازي دنيزلي و قهرماني به برنامه ورزشي شبكه 2 دعوت هستند و دنيزلي با لبخند تلخي اشاره مي‌كند كه قهرماني اشتباه بزرگي را مرتكب شده و او هم بالاخره بعد از كلي توجيه مي‌پذيرد. 
 
استقلال – ذوب‌آهن: ليگ برتر 87 
 
بازي استقلال و ذوب‌آهن تا اواسط نيمه دوم بدون گل مساوي در جريان است. عيسي اندوي دروازه‌بان بلند قامت ذوبي‌ها توپ ارسالي مهاجمان حريف را در دستانش مي‌گيرد. لحظاتي اطرافش را مي‌نگرد. سپس چند قدم به جلو حركت مي‌كند اما همچنان توپ در اختيارش هست. ناگهان صداي سوت داور همه را ميخكوب مي‌كند. داور از وسط زمين به سمت محوطه جريمه ذوب‌آهن حركت مي‌كند. او خطاي شش ثانيه دروازه‌بان ذوب‌آهن را گرفته. باز هم يك اتفاق نتيجه بازي را تغيير مي‌دهد. همان توپ به داخل دروازه استقلال مي‌رود و دقايقي بعد استقلال يك گل ديگر هم به ثمر مي‌رساند تا ذوب‌آهن كه در صدر جدول بود اين بازي را ببازد. سرمربي ذوب‌آهن در پايان بازي از داور بازي به‌عنوان يك مخترع نام برد كه هميشه قضاوتش همراه با نكاتي است كه مخصوص به اوست. 
 
مس كرمان – راه‌آهن : ليگ برتر 87 
 
طبق اعلام كميته داوران قرار بود محسن تركي داور مشهدي اين بازي را قضاوت كند اما هنگامي كه سوت آغاز مسابقه به صدا درآمد آن داور هيچ شباهتي به محسن تركي نداشت. اين بار نيز يك بازيكن مس در محوطه جريمه سرنگون شد و قهرماني در سوت دميد و اعلام پنالتي! تصاوير آهسته نشان دادند كه هيچ برخوردي بين بازيكنان به‌وجود نيامده است اما شاهكار او در ثانيه‌هاي پاياني بازي است؛ بازيكن راه‌آهن سانتر ارسالي را وارد دروازه مس مي‌كند اما قهرماني گل را مردود و شادي راه‌آهني‌ها را ناتمام مي‌گذارد. او خطاي بازيكنان راه‌آهن را گرفته اما تصاوير آهسته نشان دادند كه هيچگونه خطايي صورت نگرفته. جنجال‌ها و حاشيه‌ها همچنان ادامه داشت. قهرماني بعد از اين بازي به خاطر اشتباهات واضح محروم شد. 
 
داماش- ملوان: ليگ برتر 90 
 
دربي گيلان مثل هميشه پرحاشيه و جنجالي شده است. محسن قهرماني كه از فحاشي تماشاگران به ستوه آمده است، بازي را رها كرده و خطا نمي‌گيرد. در برنامه 90 فردوسي پور از روي تصوير صحبت‌هاي او را لب خواني مي‌كند كه در اعتراض بازيكنان به نگرفتن خطاها مي‌گويد تا تماشاگران فحاشي كنند خطا نمي‌گيرم! قهرماني باز هم خبرساز مي‌شود و كميته داوران نيز به دليل ورود او به مسائل خارج از داوري، قهرماني را 2 ماه محروم و رسماً اعلام مي‌كند.
نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

اسامی داوران قضاوت کننده در هفته یازدهم لیگ برتر را به شرح زیر اعلام کرد:

دوشنبه دهم مهر

استقلال – صبای قم، ساعت 18:15، ورزشگاه آزادی تهران

سید احمد صالحی - بابک داوری - حمید غمزه - موعود بنیادی فر - ناظر: سعید بطحائی

نفت تهران – تراکتورسازی، ساعت 17:15، ورزشگاه تختی تهران

تورج حق وردی - حسن کامرانی فر - مجید ویشگاهی - حسن اکرمی - ناظر: محمدرضا فلاح

آلومینیوم هرمزگان – فجر شهید سپاسی، ساعت 18، ورزشگاه خلیج فارس بندرعباس

سید حسن زرگر - سعید زارع - حمید سبحانی - محمد حسین اسدی - ناظر: فریدون اصفهانیان

مس کرمان – ملوان، ساعت 17:30، ورزشگاه امام علی کرمان

رضا کرمانشاهی - حسین طالقانی - حمید کنعانی - حمید حاج ملک - ناظر: نوید مظفری

فولاد خوزستان - نفت آبادان، ساعت 18:30، ورزشگاه تختی اهواز

محسن قهرمانی - محسن فریمانی - محمدرضا کناری - البرز حاجی پور - ناظر: زاهد بحرینی

داماش گیلان - ذوب آهن اصفهان، ساعت 16:15، ورزشگاه عضدی رشت

بابک وسیله بر - تورج عیوض محمدی - رحیم شاهین - رضا عادل - ناظر: مسعود مرادی

سه شنبه یازدهم مهر

سایپا - پرسپولیس، ساعت 18:15، ورزشگاه تختی تهران

محمدرضا فغانی - علیرضا کهوری - سعید علی نژادیان - محمد کمانی - ناظر:عبداله با عزم

راه آهن - پیکان، ساعت 16:15، ورزشگاه اکباتان تهران

اشکان خورشیدی - محمدرضا امینی - علیرضا ایلدروم - رسول رهبرفام - ناظر: محمد پیروز رام

مسابقه تیم های سپاهان و گهر به دلیل حضور تیم اصفهانی در لیگ قهرمانان آسیا به زمان دیگری موکول شد.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

پیشکسوت داوری گفت: از ابتدای لیگ‌برتر امسال یک نظارت داوری هم به من ندادند.

خبرگزاری فارس: از ابتدای فصل یک نظارت به من ندادند/ باید مشکلات شخصی را کنار بگذارند

علی خسروی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در مورد برگزاری کلاس آموزشی برای ناظران داوری فوتبال ایران که از فردا آغاز می شود، گفت: من از این مسئله اطلاع زیادی ندارم. برای این کلاس‌ها از من دعوت نشده و علت آن را هم نمی‌دانم. در مسابقات امسال هنوز یک نظارت هم به من داده نشده است. چند تن از دوستانم با من تماس گرفتند و می خواستند به تهران بیایند که فهمیدم قرار است کلاس برگزار شود.

وی افزود: علی الطریسی که به عنوان ناظر داوری AFC رقابت‌های قهرمانی نوجوانان آسیا در ایران را زیر نظر دارد، از مدرسان داوری است. با رایزنی‌هایی که صورت گرفته قرار شده الطریسی برای ناظران ایران یک کلاس آموزشی برقرار کنند. حرکت خوبی بوده و  می‌تواند کلاس مفیدی باشد. 35 نفر از ناظران در این کلاس حضور دارند. خیلی از افرادی که به مدت 10 سال کمک داور من بودند، در این کلاس حضور دارند اما خود من دعوت نشدم.

خسروی در مورد اینکه رفعتی با وجود قضاوت در هفته دهم لیگ برتر در این کلاس حضور دارد، خاطرنشان کرد: من هم این مسئله را شنیده‌ام. در کلاس نظارت باید داوری حضور یابد که بازنشسته شده و دیگر قضاوت نمی‌کند. کسی که فعال باشد نمی‌تواند در این کلاس‌ها حضور پیدا کند. اما من دیگر نمی‌دانم چه طور این اتفاق افتاده است.

وی در پاسخ به این سؤال که این کلاس از طرف دپارتمان برگزار شده یا اینکه کمیته داوران آن را تشکیل داده است، عنوان کرد: در حال حاضر همه کارها دست دپارتمان است و از اصفهانیان هم حرکتی نمی‌بینیم.

خسروی تاکید کرد: مشکلات شخصی را باید کنار بگذارند و کسانی که برای داوری زحمت کشیده‌اند و را دعوت کنند. حالا اینکه فردی که دعوت شده می‌آید و یانه دیگر مهم نیست. من در کلاس برتر ناظران الیت در سال 2012 شرکت کردم و طی مکاتباتی که داشتم در سال 2013 هم در این کلاس‌ها حاضر می‌شوم.

پیشکسوت داوری در مورد اختلافاتی که بین جامعه داوری وجود دارد، اظهار داشت: بین کمیته داوران و دپارتمان اختلافاتی وجود داشت که همه منتظرند تا هیئت رئیسه فدراسیون تصمیم گیری کند تا در نهایت معلوم شود رئیس دپارتمان را کمیته داوران یا دبیرکل فدراسیون فوتبال انتخاب می‌کند.

وی در مورد اینکه چندی پیش نیز جلسه ای برا تشکیل اتحادیه داوران تشکیل شد اما به دلیل همین اختلافات نتیجه‌ای حاصل نشد اظهار داشت: در آن جلسه عزیز محمدی کوتاه آمد. همان روز اگر اعضای هیئت مؤسس با رای گیری انتخاب می‌شدند، اتحادیه روند تشکیلی خود را طی می‌کرد. در حال حاضر 45 روز از آن تاریخ گذشته و هنوز اتفاقی نیفتاده است.

خسروی در پاسخ به این سؤال که آیا او با دپارتمان مشکلی دارد که نظارت به او داده نمی‌شود،‌گفت: در تاریخ 26 شهریور از طرف دپارتمان داوری از من شکایت شد. به آن صورتی که دپارتمان اعتراض کرده بود برای کمیته انضباطی هم جای تعجب داشت. اگر حرفی زده می شود باید دید تعریف جرم چیست؟ مجازات چه تعریفی دارد؟

 وی در پایان خاطرنشان کرد: کسانی که در این کلاس هستند سابقه من و مسعود مرادی را ندارند. در هر حال من اطلاع خاصی ندارم و بهتر است در مورد این مسئله از فریدون اصفهانیان و مسعود مرادی نیز سؤال کنید.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

  اسامي داوران قضاوت کننده در ليگ دسته اول از هفته سوم از سوي کميته داوران اعلام شد.

*هفته سوم، جمعه هفتم مهر91

اتکا گلستان- گل گهر سيرجان، ورزشگاه کريم آباد گرگان - ساعت 15

حاج عباسي-طوسي-ابراهيمي-قربانپور-ناظر:پورهادي

گسترش فولادتبريز-شاهين بوشهر، ورزشگاه بنيان ديزل تبريز- ساعت 15:15

کاظمي-عاليقدر-عظيمي-وفا پيشه-ناظر:استاد آقايي

نساجي مازندران- ماشين سازي تبريز، شهيد وطني قائمشهر -ساعت 15:15

اکرمي-نقوي-ليواني-ناظمي -ناظر:فلاح

آهن بافق يزد-الوند همدان، ورزشگاه محل مسابقه متعاقبا اعلام مي شود -ساعت 15:15

بنياديفر-نجفي-طالبي-جهانبازي- ناظر: اسحاقيان

مس سرچشمه-استقلال اهواز، ورزشگاه شهيد زينلي سرچشمه -ساعت 15:15

سعيدفر-سبحاني-سعادت-محمدي- ناظر:مهرپيما

شهرداري اراک-داماش ايرانيان، ورزشگاه امام خميني(ره) اراک- ساعت 15:15

نوري-غلامزاده-رحيمي-زماني -ناظر:يداله سليماني

پاس همدان-سايپا شمال، ورزشگاه قدس همدان-ساعت 15:15]

ملکي-عباسقلي-سليمي-پور کريميان-ناظر:غلام سليماني

شهرداري تبريز-فولاديزد، ورزشگاه تختي تبريز -ساعت 15:15

حاج ملک-آرمان-بهاري-پورباقر- ناظر:جعفري

برق شيراز-شهرداري ياسوج، ورزشگاه شهيد دستغيب شيراز- ساعت 15:15

فرخي مهر-ايلدروم-حاتميان-موسي پور-ناظر:ميرزابيگي

راهيان کرمانشاه-ملي حفاري اهواز، ورزشگاه آزادي کرمانشاه -ساعت 15:15

رهبرفام-رضايي تبار-مبشر-اسم خاني ناظر:يدي

نفت مسجد سليمان-ابومسلم خراسان، ورزشگاه بهنام محمدي مسجد سليمان -ساعت 15:45

وسيله بر-رضايي-بهرامي-پاکزاد- ناظر: نظري

ايرانجوان بوشهر-شهرداري بندرعباس، ورزشگاه شهيد بهشتي بوشهر -ساعت 15:45

افشار-رحيمي پور-بيات ترک-آلبو مرادي -ناظر: بحريني

استقلال خوزستان-مس رفسنجان، ورزشگاه تختي اهواز -ساعت 15:45

زاهدي فر-مداح-عبداللهي-قنبري- ناظر: بطحائي

صنعتي کاوه(يادآوران شلمچه)-نيروي زميني تهران،کارگران-اهواز- ساعت 15:45

عادل-زارع-مروجي-کهيش ناظر: استادزاده

با ارزوی موفقیت برای تمامی داوران عزیز علی الخصوص داوران شهرستان دشتستان بوشهر

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

اسامی داوران هفته دهم لیگ برتر سه شنبه چهارم مهر ۱۳۹۱ 13:43

به نقل از سایت سازمان لیگ حرفه ای فوتبال ایران، اسامی داوران هفته دهم لیگ برتر به شرح زیر است:

چهارشنبه 5/7/91

گهر درود - نفت تهران ساعت 17:15  ورزشگاه انقلاب کرج

داور: سعید بخشی زاده کمک داور: آموزگار، عظیم پور داور چهارم : کرمانشاهی ناظر داوری: فریدون اصفهانیان

پیکان -  فولاد  ساعت 17:15  ورزشگاه تختی تهران

داور: زرگر کمک داور: کیانی، عبدوس داور چهارم: جباری ناظر داوری: طاهریان

فجر سپاسی - تراکتورسازی ساعت 17:15 ورزشگاه دستغیب شیراز

داور: علیرضا خورشیدی کمک داور: داوری، طوری داور چهارم وسیله بر ناظر داوری: میرزا بیگی

نفت آبادان  - استقلال ساعت 18:30 ورزشگاه تختی آبادان

داور: محسن ترکی کمک داور: کامرانی فر، فراهانی داور چهارم: اکرمی ناظر داوری: نظری

پنجشنبه 6/7/91

ملوان -  سپاهان  ساعت 17:25  ورزشگاه تختی انزلی

داور: تورج حق وردی کمک داور: فروغی ، اسدی داور چهارم: مستقیم ناظر داوری: غلامرضا بهروان

ذوب آهن -  سایپا  ساعت 17:15  ورزشگاه فولادشهر اصفهان

داور: اسدی: کمک داور: میرزا بیگی، غنو، داور چهارم: بنیادی فر ناظر داوری: احمدی 

صبا - داماش  ساعت 17:15    ورزشگاه یادگار امام قم

داور: جمشید دانش مهر کمک داور: رفعتی، ظهیری داور چهارم: کمانی ناظر داوری: شکور

پرسپولیس - آلومینیوم هرمزگان  ساعت 18:30 ورزشگاه آزادی

داور: احمد صالحی کمک داور: ابوالفضلی، قاسمی داور چهارم: سید علی ناظر داوری: صفیری

به گزارش فارس، دیدار تیم های راه آهن و مس کرمان نیز به دلیل برگزاری مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا در ورزشگاه اکباتان به تعویق افتاد.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |


به گزارش خبرگزاری فارس، روز دوشنبه کمیته و دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال جلسه‌ مشترکی دارند تا فهرست بین المللی داوران ایران را انتخاب و به فیفا معرفی کنند.

طبق قوانین 9 کمک داور و 7 داور می‌توانند در فهرست داوران بین المللی قرار بگیرند.

در روزهای گذشته اختلاف نظرهای زیادی بین اعضای دپارتمان و کمیته داوران فدراسیون به وجود آمد که در نهایت باعث کنار رفتن محمد فنایی از کمیته داوران شد.

امیدوارم که در این میان حق به حقدار برسه و مسولین توصیه پذیر نباشند

به نظر من از میان داورها  اقایان  فغانی ،مظفری زاده، ترکی ، جهانبازی،قهرمانی،صالحی، بخشی زاده

و کمک داوران اقایان رضا سخندان، حسن کامرانی‌فر، محمدرضا ابوالفضلی، علیرضا کهوری، ، سعید علی نژادیان، محمدرضا منصوری، رسول فروغی و بابک داوری انتخاب بشوند به نظر می رسه که این لیست دستخوش تغیرات زیادی باشه چرا که اقای فنایی استعفا داده و این استعفا یعنی اعتراض به انتخاب داوران بین المللی از طرف مسئولین. این را هم بگویم که اعتراض در انتخابها هست هرجوری انتخاب بشه به نوعی اعتراض خواهد شد پس تا دوشنبه انتظار  می نشینیم ببینیم دوستان در دپارتمان و ریاست محترم چه لیستی را رو خواهند کرد انهایی که خودشان هنوز با هم تفاهم ندارند لیستی خواهند داد اسامی که از میان این همه داور دوشنبه انتخاب خواهند شد دیدنیه میگید نه دوشنبه را به انتظار بشینید داورها از خجالت همدیگر خوب در می ایند. تو این بین یه نونی هم میفته تو سفره نود واسه جذاب کردن برنامه اش.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

قضاوت از دید دوستان جمعه سوم شهریور ۱۳۹۱ 12:50

بعد از تماشای دیدار تیمهای پرسپولیس و استقلال تهران به قضاوت  محسن ترکی و حسن کامرانی فرد، رضا سخندان نظر دوستان در مورد قضاوت کادر داوری بازی چه می تواند باشد، ایا کادر داوری بازی در امر قضاوت بازی مرتکب اشتباه تاثیر گذاری شدند.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

اسامی داوران هفته ششم لیگ برتر اعلام شد پنجشنبه دوم شهریور ۱۳۹۱ 13:1


پنجشنبه 2 شهریور ساعت 19:10

سایپا - آلومینیوم هرمزگان

داور: محسن قهرمانی، کمک ها: کریمی، سلیمان نژاد، داور چهارم: ملک

راه آهن - فولاد خوزستان

داور: غلامرضا جباری، کمک ها: کهوری، سیفی آذر داور چهارم: دانش مهر

پیکان - سپاهان

داور: محمدرضا اکبریان، کمک ها: فروغی، الوندی، داور چهارم: اکرمی

جمعه 3 شهریور

فجرسپاسی- گهر زاگرس ساعت 18:45

داور: جهانبازی، کمک ها: زارع، ظهیری، داور چهارم: شرفی

ملوان - نفت تهران ساعت 19:15

داور: زرگر، کمک ها: کیانوس، عبدوس، داور چهارم خورشیدی

ذوب آهن - تراکتورسازی ساعت 19

داور: حق وردی، کمک ها: میرزا بیگی، ایلدرم داور چهارم کمانی

مس کرمان - داماش گیلان ساعت 18:35

داور: حاج بابایی، کمک ها: علی نژادیان، توماری داور چهارم کرمانشاهی

نفت آبادان - صبای قم ساعت 20:15

داور : واحدی، کمک ها: امینی، غنو، داور چهارم: بنیادفر

پرسپولیس - استقلال ساعت 18

داور: محسن ترکی، کمک ها: حسن کامرانی فرد، رضا سخندان داور چهارم: صالحی

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

جليل شعراني کمک داور هم استاني ليگ برتري شد شنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۱ 12:12

در غياب نماينده اي از فوتبال استان در فصل جديد ليگ برتر، جليل شعراني داور ديري موفق شد سهميه قصاوت در اين مسابقات را كسب كند.
به گزارش «خليج فارس»؛ در جريان تست نهايي از داوران و كمك داوران نامزد قضاوت در ليگ برتر كه امروز در ورزشگاه آزادي برگزار شد، جليل شعراني موفق به كسب سهميه كمك داوري مسابقات ليگ برتر شد.
دو سال پيش اسماعيل آمري از بوشهر به عنوان داور و عبدالرسول استادزاده از دشتستان به عنوان داور و كمك داور مجوز قضاوت در ليگ برتر را كسب و برخي از مسابقات را قضاوت كردند.

از اواخر سال 89 و در پي بي مهري كميته داوران فدراسيون فوتبال به داوران بوشهري و تحريم مسابقات توسط آنها، بوشهر سهميه اي در مسابقات ليگ هاي برتر و آزادگان نداشت تا اينكه سال گذشته در پي نشست مشترك رييس هيات فوتبال استان با حسين عسكري رييس كميته داوران فدراسيون، مقرر شد 3 داوري ليگ يك به  جليل شعراني داور ديري سپرده شود تا در صورت كسب نمره ناظر داوري، وي در تست هاي داوران ليگ برتري براي ليگ برتر  شركت داده شود.

http://up.vatandownload.com/images/fj82hru30juqdzn0ze7j.jpg

گزارش «خليج فارس» مي افزايد: وي موفق شد امروز در جريان تست نهايي داوران ليگ برتر اين سهميه را براي استان كسب كند تا يكي از كمك داوران دوازدهمين دوره ليگ برتر فوتبال كشور باشد.
جليل شعراني متولد دي ماه 1356 در بندر دير است كه از سال 76 فعاليت داوري اش را در فوتبال استان به صورت رسمي آغاز كرد.
گفتني است فصل جديد ليگ برتر از پنج شنبه هفته آينده 29 تيرماه آغاز مي شود.


تست داوري از 81 نفر
حسین عسگری خبر داد که تعدادی از داوران و کمک داوران در تستهای داوری رد شده اند.
 رئیس دپارتمان داوری فدراسيون فوتبال در این باره گفت: از 81 داور و کمک داور تست گرفتیم که هدایت ممبینی، یدالله جهانبازی، البرز حاجی پور، ایرج ساعدی، محمد حسین اسدی، مجید سیف آذر و حمید حاج ملک از داوران در تست رد شدند. البته سعید مظفری زاده و رحیم مهرپیشه به دلیل مصدومیت تست ندادند.
عسگری در پایان اسامی کمک داورانی که در تست رد شده اند را اعلام کرد: سعید زارع، صادق نوری، محمدرضا غنو، بهرام نقوی و سخاوت سلیمان نژاد هم در تست های داوری رد شده اند که البته مسعود فرح نیا به دلیل مصدومیت در تست شرکت نکرد. در کل امروز صبح ما از 81 داور و کمک داور تست گرفتیم که 12 داور و کمک داور در تست های امروز رد شدند.
نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

اعلام قوانین جدید داوری فوتسال شنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۱ 11:54

برخی از قوانین جدید داوری فوتسال که در سمینار fifa به میزبانی اردن برگزار شده بود،اعلام شد:

صدر الدین موسوی که به عنوان نماینده ایران در سمینار مدرسین داوری فوتسال حضور داشت از تغییر برخی از قوانین داوری خبر داد.

بر همین اساس موارد تغییر یافته به شرح زیر می باشد:

قانون ۸: از ضربه شروع، مستقیما گل به دست نمی آید.

قانون ۱۲: خطاها و رفتارهای ناشایست:

در هر شرایطی اگر بازیکنی بدون انجام عمل تعویض و بدون اجازه به عنوان فرد اضافی (ششم) وارد زمین بازی شود و مرتکب هر گونه تخلفی شود، شروع بازی مجدد با ضربه آزاد غیر مستقیم می باشد. اجرای تنبیهات انضباطی به روی این بازیکن به جای خود محفوظ است.

قانون ۱۵: ضربه اوت:

طبق قوانین جدید که قبلا ذکر شده است، زننده ضربه اوت می تواند توپ را روی خط و یا تا فاصله ۲۵ سانتی متری از خط طولی درخارج  از زمین قرار دهد. در صورتیکه ضربه زننده، توپ راخارج از زمین گذارد، بعد از ضربه اگر توپ وارد زمین نشود، ضربه اوت تکرار خواهد شد.ا ما اگر توپ روی خط قرار گیرد و بعد از ضربه توپ اگر وارد زمین نشود، ضربه اوت به تیم حریف واگذار خواهد شد.

قانون ۱۶: پرتاپ اوت دورازه:

دروازبان پس از اجرای پرتاپ اوت دروازه دیگر نمی تواند به هیچ عنوان توپ را مجددا از هم دسته های خود دریافت نماید. مگر آنکه قبلا توسط بازیکن حریف لمس و یا بازی شده باشد.

تاکید بر نکته مهم در این قانون چنین است که نمی تواند از همدسته  خود دریافت کند یعنی (چه با پا و چه با هر قسمتی از بدن همدسته  نمی تواند به دروازبان  توپ را واگذار کند) رفتن دروازه بان به زمین حریف برای او نیز مصونیت ایجاد نمی کند و این مورد فقط در پرتاپ اوت دروازه قابل اجرا می باشد.

هرگاه دروازه بان در جریان بازی توپ را کنترل کرده و به همدسته خود واگذار کند و یا به جریان بازی باز گردد، دیگر نمی تواند توپ را از همدسته خود دریافت کند تا مادامی که توپ توسط بازیکن حریف لمس یا بازی شود و یا اینکه دروازه بان  وارد زمین حریف شود.

جایگیری داوران:

در جریان مسابقه در مواردی خاص داوران (داور و داور دوم) می توانند، سمتی را که قرار گرفتند، با یکدیگر تعویض کند. این موضوع  از فصل آینده در کشور قابل اجرا  است. لذا داوران در مورد این جابجایی ها تا دریافت دستور العمل ها نباید  اقدام کنند.


نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

مردود شدن ۱۲ داور فوتبال در تست‌های داوری پنجشنبه بیست و دوم تیر ۱۳۹۱ 12:57
حسین عسگری گفت: تعدادی از داوران و کمک داوران در تستهای داوری رد شده‌اند. رئیس دپارتمان داوری در این باره گفت: از 81 داور و کمک داور تست گرفتیم که هدایت ممبینی، یدالله جهانبازی، البرز حاجی پور، ایرج ساعدی، محمد حسین اسدی، مجید سیف آذر و حمید حاج ملک از داوران در تست رد شدند. البته سعید مظفری زاده و رحیم مهرپیشه به دلیل مصدومیت تست ندادند.

عسگری در پایان اسامی کمک داورانی که در تست رد شده اند را اعلام کرد: سعید زارع، صادق نوری، محمدرضا غنو، بهرام نقوی و سخاوت سلیمان نژاد هم در تست های داوری رد شده اند که البته مسعود فرح نیا به دلیل مصدومیت در تست شرکت نکرد. در کل امروز صبح ما از 81 داور و کمک داور تست گرفتیم که 12 داور و کمک داور در تست های امروز رد شدند.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |


خبرگزاری فارس: رئیس دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال از قضاوت دیدار برگشت پلی‌آف لیگ دسته اول توسط فغانی خبر داد.

خبرگزاری فارس: عسگری: فغانی دیدار گهر زاگرس و ایرانجوان را سوت می‌زند

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، حسین عسگری در خصوص چهار دیدار حساس هفته پایانی لیگ برتر عنوان کرد: چهار دیدار حساس در هفته پایانی لیگ برتر داریم که کمیته داوران بهترین داوران را برای آنها انتخاب خواهد کرد. البته برای دیدارهای حساس، ناظر داوری ویژه هم خواهیم گذاشت. البته خوشبختانه در دیدارهای حساس هفته 33 مشکل خاصی نداشتیم.

عسگری ادامه داد: من پیش بینی می کنم داوران در هفته آخر هم به خوبی قضاوت کنند اما به هر جهت فوتبال است و غیرقابل پیش بینی. کمیته داوران امیدوار است که داوران در هفته پایانی به خوبی قضاوت کنند.

وی در پایان اسامی داوران قضاوت کننده دیدار گهر زاگرس درود و ایرانجوان بوشهر را که فردا ساعت 16 در ورزشگاه شهرداری بروجرد به این ترتیب اعلام کرد که علیرضا فغانی داور وسط، حسن کامرانی فر و بابک داوری کمک داوران و داور چهارم تورج حق وردی خواهد بود. ناظر داوری این دیدار هم غلامرضا بهروان است.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

اسامی داورانی که در هفته هجدهم لیگ برتر چهارشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۰ 13:10
پنجشنبه 15/10/90
ملوان بندرانزلی – پرسپولیس – ساعت 15 – ورزشگاه تختی انزلی
علیرضا فغانی – محمدرضا ابوالفضلی – علی میرزابیگی – محمد ملکی – ناظر: محمد پیروزرام

شهرداری تبریز – مس کرمان - ساعت 15 – ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز
یدالله جهانبازی – سعید زارع – مهدی الوندی – محمدرضا فغانی – ناظر: غلامرضا بهروان

ذوب آهن – راه آهن - ساعت 15 – ورزشگاه فولاد شهر اصفهان
سعید بخشی زاده – بهرام کیانی – سخاوت سلیمان نژاد – سیدحسین زرگر – ناظر: نادر جعفری

نفت تهران – فجر شهید سپاسی- ساعت 15 – ورزشگاه دستگردی تهران
البرز حاجی پور – رضا سخندان – سجاد طوری – اشکان خورشیدی – ناظر: حسین عسگری

جمعه 16/10/90
نفت آبادان – داماش گیلان- ساعت ۱۴:۳۰– ورزشگاه تختی آبادان
سیدمهدی سیدعلی – رسول فروغی – غلام آموزگار – رحیم مهرپیشه – ناظر: ابوطالب طاهریان

شاهین بوشهر – فولاد خوزستان - ساعت 15 – ورزشگاه شهید بهشتی بوشهر
غلامرضا جباری – محمدرضا منصوری – حسن یوسفی – امیرحسین فتاحی – ناظر: علی خسروی

مس سرچشمه – سایپا- ساعت 15 – ورزشگاه شهید باهنر کرمان
جمشید محمدی – بابک داوری – حمید غمزه – رضا عادل – ناظر: اسماعیل صفیری

استقلال – سپاهان- ساعت ۱۶:۱۵ – ورزشگاه آزادی تهران
سعید مظفری زاده – علیرضا کهوری – مسعود فرح نیا – محمد کمانی – ناظر: جواد تقی پور

صبای قم – تراکتورسازی تبریز –ساعت 15 – ورزشگاه یادگار امام (ره) قم
محمود رفیعی – سعید علی نژادیان – محمدرضا غنو – پیروز سیف الله پور – ناظر: سیدرضا غیاثی

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

ممبینی : می خواهم نماینده همه ورزشی ها باشم چهارشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۰ 8:18

داور 42 ساله خوزستانی لیست الیت کشورمان تصمیم گرفته تا برای انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی ، جدی ترین گزینه ورزشی حاضر در رقابت انتخاباتی باشد. او که از بختیاری های شهر هفت گل خوزستان است ، پس از سال ها سکونت خانواده سرشناسش در اهواز ، تصمیم گرفته تا برای انتخابات ، کاندیدا شود.
ممبینی که همین چند هفته قبل دربی 73 را با موفقیت سوت زد ، تحصیلات لازمه برای حضور در رقابت انتخاباتی را هم دارد و در این باره به خبرآنلاین می گوید:« من تحصیلاتم در مقطع فوق لیسانس تربیت بدنی است. از کاردانی شروع کردم و تحصیلاتم را تا مدرک فوق لیسانس هم ادامه دادم. حالا هم که وارد عرصه رقابت شدم ، می خواهم نماینده خانواده ورزش در مجلس باشم. البته امیدوارم که بعد از تائید شورای محترم نگهبان ، خیلی جدی تر برای رقابت انتخاباتی حاضر باشم.»
او ادامه می دهد:« چند ماهی بود که برای شرکت در انتخابات فکر می کردم و مشورت های بسیاری از دوستان بزرگواری که از سیاسیون هستند ، گرفتم. ارتباطات خوبی دارم و بعد از مشورت های مختلف ، به این نتیجه رسیدم با توجه به اینکه 20 سال از زندگی ام را به تدریس در اهواز گذراندم ، به خوبی مشکلات مردم شهرم را می شناسم . مردم شهری که جوانان زیادی دارد . مهمتر از این البته من می خواهم نماینده خانواده ورزش در مجلس شورای اسلامی باشم چون تا به حال هیچ یک از اهالی فوتبال در رقابت های انتخاباتی مجلس رای نیاورده اند. با این وجود سعی دارم که اولین نفری باشم که از میان اهالی فوتبال به مجلس می رود.»
داور بین المللی کشورمان ادامه می دهد:« من عضو هیچ حزب و گروهی نیستم و فعلا به عنوان کاندیدایی مستقل وارد انتخابات شدم. گمانم این است که حضور چند ورزشکار در بالاترین مرجع قانونگذاری کشور ، می تواند پیش زمینه ای باشد برای مدیریت ورزشی در ورزش. به هر حال ورزش کشور کارهای زیادی برای انجام دارد که یکی از راه های نظارت بر آن از طریق مرجع قانونگذاری مجلس شورای اسلامی است . به همین دلیل امیدوارم در این مسیر اهالی ورزش پشتیبانم باشند.»

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، علی کفاشیان با حضور در دوره باز‌آموزی داوران و کمک داوران لیگ برتر بعد از پایان نیم فصل اول لیگ برتر ضمن تشکر از برگزاری دوره‌های آموزشی باز‌آموزی در نیم فصل مسابقات گفت: این دوره‌ها قطعا باعث رشد و اعتلای داوری و مسابقات آتی لیگ برتر خواهد شد. این کمیته طبق قوانین و مقررات فیفا، از تشکل قوی برخوردار است و از زمانی که با حسین عسکری برای پذیرفتن این سمت مذاکره کردیم ،تاکید وی بر اجرای این کمیته مطابق با قوانین اخیر فیفا بود. به همین خاطر مهدی تاج به عنوان نایب رئیس اول ، ریاست کمیته داوران را پذیرفت و اعضای این کمیته نیز با مشورت و بررسی، انتخاب شدند و در حال حاضر این کمیته به صورت کاملا مشورتی و شورایی در حال فعالیت است.

وی ادامه داد: این کمیته فعالیت بسیار زیادی را بر عهده دارد و من ازاین کمیته می‌خواهم که در انجام فعالیت‌های خود مسائلی مانند تحویل داوران بین المللی بیشتر به جامعه داوری، توجه بیشتر در بخش چینش داوری، آموزشی و بانوان داشته باشند.البته بنا بر گزارشی که از این کمیته دریافت کرده‌ام این فعالیت‌ها در حال حاضر انجام می‌شود، اما از اعضای این کمیته می‌خواهم تلاش خود را دو چندان کنند و بیش از پیش به جامعه داوری خدمت کنند.

کفاشیان تاکید کرد: مبحث بعدی در خصوص داوری، سلامت داوری است و من قطعا معتقدم داورانی که به این مرحله از قضاوت در مسابقات لیگ برتر و مسابقات بین المللی دست پیدا کرده‌اند از سلامت، شهامت و سخت کوشی برخوردار بودند و همه شما جزء خانواده داوری هستید. باید بدانید که اولین اصل در داوری حمایت کامل از این جامعه است و به هیچ کسی اجازه ندهید که به این جامعه بی‌احترامی کنند.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

 به نقل از سایت رسمی اینترنتی فدراسیون فوتبال، این کمیته روز چهارشنبه اسامی داوران مرحله نیمه
 
نهایی جام حذفی را اعلام کرد که بر این اساس جهانبازی دیدار تیم های استقلال تهران و شهرداری یاسوج را قضاوت خواهد کرد.
 
 برنامه دیدارهای مرحله نیمه نهایی مسابقه های جام حذفی فوتبال و فهرست کامل داوران قضاوت کننده به این شرح است:
 
 روز جمعه 9 دی ماه:

 استقلال تهران با شهرداری یاسوج، ساعت 30/16 دقیقه در ورزشگاه آزادی تهران.

 داوران: یدالله جهانبازی، رضا سخندان، علی نژادیان و فیروز سیف الله پور.

 ناظر داوری: یدالله سلیمانی.

 شاهین بوشهر و صنعت مس کرمان، ساعت 30/14 دقیقه در ورزشگاه شهیدبهشتی بوشهر.

 داوران: محمود رفیعی، حمید نظری، بابک داوری و محمدرضا اکبریان.

 ناظر داوری: زاهد بحرینی.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

هوشنگ نصیرزاده درباره نشست روز گذشته حسین عسگری و رضا غیاثی اظهار داشت: مصاحبه اخیر دو نفر از اعضای کمیته داوران حاوی اطلاعات اشتباه برای افکار عمومی بود. یکی از این اعضا در مصاحبه گفت امتیاز داوران ایران در سایت "ورد رفری" وجود دارد و فغانی نفر سیزدهم داوران جهان، ترکی نفر شانزدهم و مظفری زاده نفر بیستم هستند. درحالی که در این سایت فغانی نفر شصت و چهارم، ترکی نفر هفتاد و چهارم و مظفری زاده نفر هشتادم هستند و جهانبازی هشتاد و هشتم است.

وی افزود: این سایت متعلق به یک خانم اتریشی آلمانی الاصل است که چون به داوری علاقه دارد اطلاعات داوران را یا از شخص خودشان یا از طریق دوستانشان می گیرد و روی سایت قرار می دهد. اطلاعات داوران ایران را بیشتر شخصی به نام سعید لهراسبی از کرج برای او فرستاده و عکس های داوران ایران را آقای صبری از داوران مشهد برای آنها ایمیل کرده است. این یک سایت صد در صد غیر رسمی است که برای داوران یک فضای تفریحی تلقی می شود.

نصیرزاده تصریح کرد: از نکات جالب توجه در این سایت این است که اشخاصی از داوران برجسته مانند هربرت فاندل آلمانی بعد از محسن ترکی قرار گرفته و کانتالخو مدینا داور برجسته اسپانیایی ۱۰ پله پایین تر از فغانی و دکتر مارکوس مرک آلمانی برجسته ترین داور دهه اخیر اروپا در ردیف 90 و بعد از فغانی، ترکی و جهانبازی است و جالب تر اینکه یکی از مهمترین داوران اروپا به اسم پیتر فرود فلد سوئدی هم که یکی از داوران مهم جام جهانی بوده پشت سر داوران ایرانی قرار گرفته است.

این کارشناس ادامه داد: این آمار که بیشتر به شوخی شبیه است مبنای مصاحبه عضو رسمی کمیته داوران ما برای دادن اطلاعات غلط به خبرنگاران است. در آن مصاحبه گفته شد منتقدان نمی دانستند که ممبینی در همان ردیف سوم لیست ایران بوده و جابه جا نشده است. درحالی که این اشتباه توسط همین آقا در برنامه مناظره ۹۰ صورت گرفت که در پخش زنده گفت ما ممبینی را از ردیف چهارم به سوم آوردیم تا به او شانس بیشتری بدهیم.

وی تاکید کرد: بعد از برنامه ۹۰ داود رفعتی به ایشان زنگ زده و تذکر داده است که در پخش زنده شماره ردیف ممبینی را اشتباه گفته اما این آقا سه دفعه است که مصاحبه می کند و ندانستن ردیف صحیح نام ممبینی در لیست بین المللی را به گردن دیگران می اندازد.

نصیرزاده در پایان گفت: در این مصاحبه گفته شد که داوران ایران ۵۰۰ دلار می گیرند در حالی که این مبلغ ۳۵۲ دلار است. همین طور اشتباه فرستادن سخندان به جلسه مجمع عمومی به گردن فردی انداخته شد که به طور قطع این استدلال منطقی نبود. از حق نباید گذشت که کار کمیته و دپارتمان فعلی داوران خوب و مطلوب است اما باید بیشتر مواظب مصاحبه ها و چیدمان داوری خودشان باشند و برای شنوندگان مطالبشان شعور قائل شوند و بهتر است که این نواقص را هم برطرف کنند.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

کمیته داوران فدراسیون فوتبال برای حضور در مجمع فدراسیون فوتبال هم تغییر مورد نظرش را لحاظ کرد و در شرایطی که باید نفر اول لیست الیت سال 2011 ایران در میان کمک داوران به جلسه مجمع می آمد ، نفر اول لیست 2012 را به این مراسم دعوت کرد. بر این اساس به جای حسن کامرانی فر که با نامهربانی از نفر اول به نفر دوم لیست داوران منتقل شده است ، از رضا سخندان دعوت کرد تا کنار رفیق شفیقش یعنی محسن ترکی به این مراسم بیاید و احتمالا همان رایی را در صندوق بیاندازند که رئیس کمیته داوران دوست داشت به صندوق بیفتد.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، کلاس توجیهی نیم فصل لیگ برتر فوتبال از 11 دی ماه به مدت 3 روز در هتل آکادمی ملی فوتبال برگزار می شود.
در این کلاس توجیهی 75 داور و کمک داور حضور خواهند داشت و در دو نوبت صبح و بعد از ظهر به صورت تئوری و عملی دوره خود را پشت سر خواهند گذاشت.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |