عليرضا فغاني در گفت و گو با خبرنگار ورزشي خبرگزاري فارس درباره بازي نيمه تمام روز گذشته سپاهان و مقاومت و اعتراض مقاومتي ها به مردود شدن گل‌شان اظهار داشت: در اين صحنه خطاي صبري بازيكن گلزن مقاومت را اعلام نكردم بلكه قبل از اين صحنه متوسل زاده روي بازيكن سپاهان خطا كرد و من خطاي او را اعلام كردم.
اين داور كه به دليل اعتراض مهابادي به اين تصميم وي را اخراج كرد، ادامه داد: ايشان به تصميم من معترض شد. مهابادي از فاصله 60 متري تشخيص داده بود كه گل صحيح است در حالي كه من در فاصله نزديكي به صحنه بودم. من هم در جواب اعتراض او محترمانه اخراجش كردم. در شرايط سخت تر اين بازي هم بوده ام و نظر باشگاه مقاومت نيز محترم است.
فغاني در ارتباط با جو نامساعد هوا و اينكه قبل از بازي هم شرايط آب و هوايي بد بوده است، گفت: قبل از شروع بازي روي زمين كاور كشيده شده بود و وقتي بازي در جريان بود زمين مشكلي نداشت اما در نيمه دوم به دليل شدت بارش برف خود بازيكنان مقاومت هم به شرايط زمين معترض بودند و تشخيص دادم بازي برگزار نشود.
اين داور درباره شائبه قضاوت داوران به سود سپاهان عنوان كرد: اين شائبه اشتباه است. اين از شانس تيم هاي مقابل سپاهان است كه اتفاقات فوتبالي باعث مي شود تا فكر كنند داوران به نفع اين تيم قضاوت مي كنند.
نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

تركي: حرف زياد دارم اما فعلا سكوت مي‌كنم شنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۸ 17:21


محسن تركي در گفت و گو با خبرنگار ورزشي خبرگزاري فارس درباره موضع گيري هاي اخير كميته داوران در مورد وي و اينكه گفته مي شود او به حالت قهر حاضر به انجام قضاوت در ليگ برتر نيست، اظهار داشت: حرف براي گفتن زياد دارم اما فعلا ترجيح مي دهم سكوت كنم. به خاطر جامعه داوري صلاح نمي دانم حرفي بزنم.
وي درباره اينكه گفته مي شود از اينكه عنايت نام او را به عنوان نفر اول در ليست بين المللي قرار نداده است، ناراحت است؛ گفت: من در هيچ رسانه اي مصاحبه نكردم كه چنين موضوعي را گفته باشم و نمي دانم چرا اين موضوع را از قول من نوشته اند.
نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

 اين روزها شايعه‌هاي زيادي در مورد تغيير در كميته داوران در محافل ورزشي منتشر شده و حتي برخي از حميد خوشخوان به عنوان رئيس بعدي كميته داوران نام مي‌برند.
خوشخوان كه هم اكنون عضو كميته داوران فدراسيون است در اين باره و در ارتباط با داوري در فوتبال ايران گفتگويي با او شد

: گفته مي‌شود شما رئيس بعدي كميته داوران خواهيد بود. اين شايعه چقدر صحت دارد؟
- هرگز چنين سمتي را نمي‌پذيرم. اين كار آنقدر مشكل است كه حد و حساب ندارد. داوري خودش امري مشكل است. من چندين سال اين كار را انجام داده‌ام و در حال حاضر كه بيش از 70 سال سن دارم توانايي آن را ندارم كه بخواهم به طور 24 ساعته در خدمت كميته داوران باشم. اين مسئله فقط يك شايعه است. به عنوان يكي از اعضاي كميته داوران تلاش مي‌كنم داوري كم ايرادتري داشته باشيم.

: اين شايعه را چه كساني منتشر كرده‌اند؟

- همان افرادي كه از داوري انتقاد مي‌كنند و فقط اسم داور و پيشكسوت داوري را يدك مي‌كشند اما در عمل روزنامه‌نگار شده‌اند و يا به دنبال اين تيم و آن تيم هستند. خودتان بهتر مي‌دانيد و لازم نيست اسم بياورم.

: اگر امكان دارد نام آنها را ذكر كنيد؟

- شما خبرنگاران بهتر مي‌دانيد كه چه افرادي هستند و صحت و سقم اين مسايل را هم مي‌دانيد.

: يكي از ايراداتي كه به كميته داوران گرفته مي‌شود اين است كه مي‌گويند اين كميته شخص محور و عنايت همه كاره است.

- در كميته داوران به عنايت مشورت مي‌دهيم تا كارها سامان پيدا كند. عنايت فرد خودكامه‌اي نيست. زماني فقط 14 داور، ليگ برتر را سوت مي‌زدند اما اكنون 31 داور در ليگ برتر قضاوت مي‌كنند. كميته داوران 5 عضو دارد و هر 5 عضو درتصميم‌گيري‌هاي آنها دخيل هستند اما چينش داوري را عنايت انجام مي‌دهد. مطمئن باشيد بهتر از اين داوراني كه ليگ برتر را سوت مي‌زنند در اختيار نداريم. اينها بهترين هستند.

: اما برخي تيم‌ها به نحوه قضاوت داوران اعتراض‌هاي زيادي دارند؟

-شما يك تيم برنده را پيدا نمي‌كنيد كه به داوري معترض باشد. اعتراض‌ها فقط مختص تيم‌هاي بازنده است زيرا راهي به جز اعتراض به داوري ندارند. مربيان اين تيم‌ها مي‌گويند اگر داور در نيمه اول به بازيكن حريف كارت زرد نشان مي‌داد در نيمه دوم اين بازيكن اخراج مي‌شد. آيا گل صحيحي مردود اعلام شده است؟ بهتر است چنين مربياني به جاي اعتراض به داوري به فكر رفع اشكال تيم‌هاي خودشان باشند. در هيچ كجاي دنيا مربيان در مورد داوري حرف نمي‌زنند اما در ايران پس از مسابقه از مربيان در مورد داور سئوال مي‌كنند.

: با اين حال برخي معتقدند اشتباهات داوران به نفع يك تيم خاص مانند سپاهان است؟

-مطمئنم هرگز چنين چيزي نيست. در دهه 60 من چند ديدار را براي استقلال سوت زدم كه اين تيم برنده شد به همين دليل مي‌گويند خوشخوان استقلالي است اما اصلا چنين چيزي صحت نداشت.

: شما يك نفر بوديد ولي منتقدان مي‌گويند چند داور به نفع يك تيم خاص اشتباه كرده‌اند؟

- سپاهان 24 بازيكن يكدست و خوب و چند بازيكن ملي‌پوش در اختيار دارد.

: اما اين مسئله ربطي به اشتباهات داوران ندارد؟

- اشتباهات داوران به هيچ عنوان عمدي نيست. بايد با عينك خوش بيني به داوران و عملكردشان نگاه كرد.

: ظاهرا محسن تركي قهر كرده و ديگر نمي‌خواهد در ليگ برتر سوت بزند.

- اگر تركي سوت نزند چه اتفاقي رخ مي‌دهد؟

: به هر حال او يكي از داوران اسم و رسم دار ايران است كه دوبار ديدار استقلال و پرسپوليس را هم سوت زده است؟

- اسم و رسم دار باشد. او بايد خودش از اسم و رسمش دفاع و آن را حفظ كند. تمام داوران يك خانواده هستند و نبايد از اعضاي خانواده قهر كرد.

: چرا تركي قهر كرده است؟

- نمي‌دانم. در مراسم انتخاب برترين داور نيم فصل به ما گفت سرماخورده است و نيامد. از علت قهر تركي بي‌خبرم اما مطمئن باشيد كسي كه براي يك كاري زحمت كشيده و آن را ياد گرفته است اين كار را به سادگي كنار نمي‌گذارد. تركي از كشف‌هاي داوري من بود. اكنون نيز تلفن همراهش را خاموش كرده كه حاشيه‌اي ايجاد نشود.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

قضاوت از دید دوستان پنجشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۸ 10:48

    بعد از تماشای دیدار تیمهای فولاد خوزستان- و- استقلال تهران- به قضاوت محسن قهرمانی- و کمک داوران رضا سخندان- و سعید علی نژادیان نظر دوستان در مورد قضاوت کادر داوری چه می تواند باشد ایا کادر داوری در امر قضاوت مرتکب اشتباهی شدند.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

پنجشنبه 26/9/88-ساعت 14:00
ملوان انزلی – پیکان تختی-انزلی
یداله جهانبازی-حسین سنجری-مهرداد تقی زادگان-حسین محبوبی-ناظر:بهرام مهرپیما
ابومسلم خراسان – صبای قم ثامن الائمه – مشهد
شاهین حاج بابایی-محمدرضا ابوالفضلی-علی موغلی-مهدی باغبانی-ناظر:ناصر جعفری
سایپا – راه آهن -انقلاب – کرج
قاسم واحدی مجید ویشگاهی-محبت علی رضایی-هادی حاج عباسی-ناظر:منوچهر نظری
استیل آذین – ذوب آهن -تختی – تهران
تورج حق وردی-محمدرضا منصوری-کیانوش داوود زاده-رضا کرمانشاهی-ناظر:مسعود فلاح
مس کرمان – استقلال اهواز-باهنر – کرمان
مسعود مرادی-مجید شمس-مهدی عالیقدر-امیر سعید فر-ناظر:حسین خوشخوان
فولاد خوزستان – استقلال تهران - تختی – اهواز-ساعت 16:15
محسن قهرمانی-رضا سخندان-سعید علی نژادیان-اسماعیل آمری-ناظر:حمید خوشخوان
جمعه27/9/8-ساعت 14:00
فولاد مبارکه – مقاومت سپاسی - ذوب آهن – فولادشهر
علیرضا فغانی-علیرضا کهوری-سعید زارع-جمشید دانش مهر-زاهد بحرینی
تراکتورسازی – شاهین بوشهر -یادگارامام – تبریز
خداداد افشاریان-داوود رفعتی-رسول فروغی-ناظر:علی خسروی
پیروزی – پاس -آزادی – تهران-ساعت 15:00
البرز حاجی پور-حسین خانبان-مسعود فرح نیا-حسین عباسی-ناظر:حاتم بک پور

با ارزوی موفقیت برای تمامی داوران علی الخصوص داوران مجید شمس و اسماعیل امری

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

آغاز تبادل داوران فوتسال بین اروپا و آسیا چهارشنبه بیست و پنجم آذر ۱۳۸۸ 10:2

دو داور اروپایی در کلاس های آموزش داوری فوتسال کنفدراسیون فوتبال آسیا که در آغاز سال آینده تشکیل می شود شرکت خواهند داشت.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، در برنامه های آموزشی الیت سال آینده که مربیگری فوتسال بخشی از آن است برای اولین بار داورانی از یوفا حضور خواهند داشت. یان کرستا از چک و مارک بیرکت از انگلستان در میان داوران اروپایی هستند که بدلیل برنامه تبادل داور بین دو قاره در این کلاس ها حاضر می شوند.آندریا لستروچی از ایتالیا نیز مدرسی است که از سوی یوفا به این کلاس ها می آید.در مجموع 12 دوره مربوط به داوری برگزار می شود که نزدیک به 200 داور، ناظر داوری و مدرس داوری را در بر می گیرد.این کلاس ها در ژانویه و فوریه سال 2010 برگزار می شود.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

به نقل از سايت اخبار فوتبال جهان اين سازمان روز گذشته پس از مشاهده عملكرد ضعيف برخي از داوران رقابت‌هاي ليگ و افزايش انتقادات رسانه‌ها و هواداران، 8 داور را تا اطلاع ثانوي از انجام قضاوت محروم كرد. همچنين كميته داوري اين ارگان كه شامل 7 داور بازنشسته مي شد و وظيفه انتخاب داور براي رقابت هاي داخلي را داشت‌، منحل كرد.
در اعلاميه‌اي كه بدين خاطر از سوي فدراسيون مذكور انتشار يافت، عنوان شد: داوران خاطي شامل قاضي‌هاي مي شوند كه در ديدارهاي جام حذفي، قضاوت مصاف چرنومرتس و لفسكي صوفيه همچنين زسكاصوفيه و ليتكس را برعهده داشتند و باعث ناراحتي و خشم تيم‌هاي متضرر شدند.
همچنين بوريس ميخاليف، رئيس فدارسيون در مصاحبه اي تلويزيوني اظهار داشت: به عنوان مسئول اين سازمان از هواداران و تيم هاي كه بابت داوري لطمه ديدند،‌ عذرخواهي مي كنم. بدون اي كه بخواهم به جزييات بپردازم، عنوان مي كنم تلاش خواهيم كرد وضعيت داوري را متحول كنيم تا در آينده شاهد اشتباهات صورت گرفته نباشيم.
وي همچنين خبر از تشكيل كميته جديد داوري درتاريخ 18 ژانويه سال نو ميلادي(28 دي ماه 1388 ) خبر داد.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

 
اشتباهات داورى بيشتر از سال هاى قبل در فوتبال ايران وجود دارد اما با اين وجود به دليل قضاوت موفق محسن تركى در ۲ ديدار قبلى دربى اين بار نيز مسعود عنايت رئيس كميته داوران در نظر دارد باز هم از داور ايرانى استفاده كند. از سعيد مظفرى زاده به عنوان جدى ترين گزينه كميته داوران نام برده مى شود. او در مورد اين موضوع و مسائل مختلف ديگر پاسخگوى سوالات مطروحه بود. با ما همراه باشيد:
•مى گويند شما براى قضاوت در دربى انتخاب شده ايد؟
- هنوز ابلاغى در مورد قضاوت در اين بازى به دست من نرسيده است و چيزى دراين مورد به من نگفته اند. تابع تصميم كميته داوران هستم و براى من قضاوت در دربى ۶۸ با بقيه قضاوت ها فرقى ندارد. چنانچه از من خواسته شود سعى خواهم كرد يكى از بهترين قضاوت هاى خودم را در دربى پيش رو انجام دهم.
•قضاوت در دربى واقعا فرقى براى شما با ساير ديدارها ندارد؟
- نه، شخصا قضاوت در دربى ۶۸ براى من تفاوتى با قضاوت در ساير ديدارها ندارد چون تمام بازى هاى ليگ ايران در شرايط فعلى از حساسيت خاصى برخوردار است و تنها قضاوت در دربى حساس نيست.
•آمادگى قضاوت در دربى را داريد؟
- خوشبختانه براى اين بازى به لحاظ آمادگى جسمانى و روحى- روانى در وضعيت بسيار خوبى قرار دارم و در صورت ابلاغ، قطعا نهايت تلاشم را براى انجام قضاوتى موفق در دربى انجام خواهم داد.
•در شرايطى كه داوران ايرانى با اشتباهات داورى مواجه هستند سپردن قضاوت دربى را به داور ايرانى نوعى ريسك نمى دانيد؟
- به اعتقاد من تجربه در بازى هاى حساس پايتخت نظير دربى مى تواند بيشتر از هر موضوع ديگرى به يك كمك داور كمك كند. جدا از اينكه فكر مى كنم فراهم كردن بستر مناسب براى قضاوت موفق داور در دربى از هر موضوع ديگرى مهم تر است. در دربى هاى حساس اروپا نظير دربى اسپانيا ودربى ايتاليا بستر مناسبى براى قضاوت يك داور فراهم مى شود. به همين دليل نيز مى بينيم كه داوران جوان نيز به خوبى مى توانند از عهده كارشان برآيند و به خوبى در دربى هاى حساس پايتخت قضاوت كنند. البته در حال حاضر فكر مى كنم شرايط و بستر بهترى براى قضاوت يك داور ايرانى فراهم شده است هرچند كه اعتقاد دارم تعبيرها و تفسيرها براى قضاوت يك داور بايد ملايم تر و منصفانه تر انجام شود و اعمال سليقه هاى شخصى در مورد داورى كمتر اعمال شود. قطعا يك داور ايرانى مى تواند در دربى ايران همانند ۲ قضاوت قبلى بازى را به خوبى قضاوت كند.
•قبول داريد كه اشتباهات داورى ما از قبل بيشتر شده است؟
- من بى تعارف مى گويم اشتباهات داورى ما از سال هاى قبل بيشتر نشده در حالى كه حواشى فوتبال ما از قبل بيشتر شده است. به خوبى مى بينيم در مسابقات مقدماتى جام جهانى و مسابقه اى نظير بارسلونا با چلسى اشتباهات به مراتب بزرگ ترى در آن مسابقات اتفاق افتاد اما همه با آن كنار آمدند اما جو و حاشيه هاى فوتبال ما به گونه اى شده كه همه چيز تحت تاثير حاشيه ها قرار گرفته است و اين موضوع متن فوتبال ما را تا حدود زيادى تحت تاثير خود قرار داده است. نكته ديگر آنكه در سال احترام در خانواده فوتبال ما شاهد بيشترين بى احترامى ها و حملات به داورى ها هستيم به همين دليل هم مى گويم بايد فضا و جو موجود در فوتبال عليه داورى تلطيف پيدا كند.
نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

عنایت ادعای مدیر عامل باشگاه نساجی را تکذیب کرد چهارشنبه بیست و پنجم آذر ۱۳۸۸ 0:11
مسعود عنايت ادعاي مديرعامل باشگاه نساجي را مبني بر اينكه داور مسابقه نساجي و برق شيراز در تماسي با اين باشگاه از آنها عذرخواهي كرده را رد كرد و اظهار داشت: در برنامه 90 دوشنبه شب پرهام مدير عامل اعلام كرد كه داور مسابقه يك پنالتي به نفع تيم نساجي مازندران نگرفته و از اين بابت در پايان بازي از ما عذرخواهي كرده است.در صورتي كه پس از بازبيني فيلم بازيي قضاوت اكبريان، داور مسابقه كاملا صحيح و شجاعانه بوده و دروازه بان برق شيراز بدون خطا توپ را مهار كرده است.
وي در پايان گفت:عذرخواهي داور مسابقه را كتبا و شفاها تكذيب مي كنيم و از هيچ كس عذرخواهي نكرده است.چرا كه نه تنها داور اشتباه نكرده بلكه قضاوت كاملا عادلانه را انجام داده است.
تيم برق شيراز اين بازي را با نتيجه يك بر صفر برده است.
نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

عنايت: تركي به دليل آنفولانزا مدتي قضاوت نكرد سه شنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۸۸ 12:10

مسعود عنايت در مورد شايعه اختلافش با محسن تركي و قضاوت ندادن به او، اظهار داشت: هيچ اختلافي با تركي ندارم و اگر او مدتي قضاوت نكرد به دليل سرماخوردگي بود. خودش به من گفت آنفولانزا گرفته و نمي‌تواند داوري كند و به استراحت نياز دارد. او در هفته بيستم ليگ برتر قضاوت مي‌كند.
وي ادامه داد: تركي يكي از بي‌حاشيه‌‌ترين داوران ما است و هيچ زماني جنجال نداشته و اين مسئله براي كميته داوران بسيار مطلوب است كه داوراني بي‌حاشيه داشته باشد. من با تركي دعوايي نداشته‌ام.
رئيس كميته داوران در مورد اظهارات فراز كمالوند مبني بر روبوسي محسن قهرماني با سرمربي ذوب آهن گفت: منصور ابراهيم‌زاده از مكه آمده و حاجي شده بود و محسن قهرماني با او خوش‌وبش كرد؛ همان طوري كه با احمد ابهران هم احوالپرسي كرده است.

عنايت در مورد شايعات بركناري خود تصريح كرد: خبرنگار ديگري هم در اين زمينه از من سئوال كرد و به او گفتم من كه نبايد در مورد بركناري‌ام حرف بزنم. اين سئوال را بايد از رئيس فدراسيون بپرسيد. از طرفي من از شما مي‌پرسم اگر شخص ديگري جانشين من در كميته داوران شود در آن صورت داوران ديگر مرتكب اشتباه نمي‌شوند و رئيس جديد از طريق ارسال امواج مانع اشتباه داوران مي‌شود؟
وي در مورد جلسه‌هاي كميته داوران با رئيس فدراسيون تاكيد كرد: كفاشيان اعلام كرد بيشترين جلسه را در بين كميته‌هاي فدراسيون با كميته داوران داشته است. در آخرين جلسه هم كه يكشنبه اين هفته برگزار شد مصوب شد امور داوري فدراسيون مكانيزه شود و با اجراي اين پروژه حتي چيدمان داوري هم به طور نرم افزاري انجام مي‌شود. فدراسيون هم قبول كرد اين پروژه را اجرايي كند.
رئيس كميته داوران اضافه كرد: تصميم ديگري كه در اين جلسه گرفتيم اين بود كه نتايج سمينار با مسئولان داوري استان‌ها به طور مجلد دربيايد و تصميم‌ها به استان‌ها داده شود.

مدرس داوري كنفدراسيون فوتبال آسيا در مورد احتمال تغيير تعداد داوران گفت: در حال حاضر فقط در مسابقات يوفا و نه ليگ قهرمانان اروپا از 6 داور به طور آزمايشي استفاده مي‌شود. يك داور وسط، دو كمك داور و دو داور كه اتفاق‌هاي داخل محوطه جريمه دو تيم را زير نظر مي‌گيرند اما در ماه مارس يعني حدود سه ماه ديگر بورد بين المللي در مورد تغيير قوانين داوري جلسه‌اي برگزار خواهد كرد و در آن نشست مشخص مي‌شود كه قوانين داوري و تعداد داوران تغيير مي‌كنند يا نه.
عنايت خاطرنشان كرد: در بورد بين المللي 4 فدراسيون ايرلند شمالي، اسكاتلند، ولز و انگليس حضور دارند. اين 4 فدراسيون در سال 1886 بورد را تشكيل دادند و در سال 1904 فيفا با 7 كشور تشكيل شد. به همين دليل در بورد بين‌المللي فيفا 4راي و اين 4 فدراسيون هم 4 راي دارند و قوانين در صورتي تغيير خواهد كرد كه سه چهارم اعضا به اين تغييرات راي بدهند يعني 6 عضو از 8 عضو به آن راي بدهند.

رئيس كميته داوران با اشاره به تكنولوژي‌هاي جديدي كه وارد فوتبال شده است گفت: اكنون شركت آديداس تراشه‌اي را طراحي كرده و داخل توپ قرارداده تا در صورت رد شدن توپ از خط دروازه آن را از طريق سيگنال به داور اطلاع دهد اما هنوز استفاده از اين تراشه در توپ از سوي بورد بين‌المللي تصويب نشده است. با وجود آنكه همه ساله‌ گل‌هاي زيادي به اين طريق مردود يا قبول مي‌شوند اما فيفا با ورود تكنولوژي با فوتبال مخالف است.
وي عنوان كرد: البته فيفا براي اين مخالفت دليل دارد زيرا مي‌خواهد فوتبال در سراسر جهان گسترش يابد و مي‌داند اگر بخواهد چنين تكنولوژي‌هايي به فوتبال بيايد ميلياردها دلار هزينه مي‌شود و بسياري از كشورها نيز توانايي مالي استفاده از اين تكنولوژي‌ها را ندارند. در حالي كه فيفا مي‌خواهد فوتبال از افغانستان تا قلب آفريقا و اروپا گسترش يابد. در ايران نيز در ديدار پرسپوليس و سپاهان كه در يك روز برفي برگزار شد يك توپ رنگي 50 دلاري نبود تا بازي با آن برگزار شود. بنابراين فيفا نمي‌خواهد فوتبال را گران كند.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

اظهار نظر عنايت در مورد داوری سه شنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۸۸ 12:9
رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال در پاسخ به انتقادات مسئولان باشگاه راه آهن و این که وی را مدیری همیشه در سفر خوانده‌اند گفت: مگر مسئولان باشگاه راه آهن پلیس فرودگاه هستند که می دانند چه زمانی از کشور خارج شده‌ام؟

مسعود عنایت در خصوص اعتراض مسئولان باشگاه راه آهن نسبت به عملکرد داور دیدار این تیم مقابل ملوان بندرانزلی گفت: ناظر داوری این دیدار فرج الله یثربی بود. وی در گزارش خود اعلام کرده است، که داور مسابقه به درستی به سود ملوان اعلام پنالتی کرده است و اعتراض تیم راه آهن شهرری وارد نیست. در عین حال راه آهنی‌ها به چند صحنه دیگر نیز معترض هستند که تاثیری بر نتیجه بازی نداشته است.

باید من پاسخگوی تک تک باشگاه‌ها باشم؟
رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال در واکنش به اظهارات مسئولان باشگاه راه آهن که "عنایت را مدیری همیشه در سفر خوانده بودند"، گفت: باشگاه راه آهن در بیانیه خود اعلام کرده است، من همیشه در خارج از کشور هستم و پاسخگوی اعتراض باشگاه‌ها نیستم. نکته اول اینکه من یک ماه است هیچ مسافرتی نرفته‌ام و تمام وقت در فدراسیون هستم. در ضمن مگر در هر بازی که داوری اشتباه می کند من باید پاسخگوی تک تک باشگاهها باشم؟!

چه باید می کردم که نکردم
وی ادامه داد: در بازی استقلال - پیکان توپی از خط زمین گذشت و همان توپ داخل دروازه استقلال رفت. اینکه من به مسئولان باشگاه استقلال بگویم این توپ اوت شده و به اشتباه داور اذعان کنم، چه دردی از این باشگاه دوا می شود؟ من باید چه می کردم که نکردم؟ وقتی مسئولان باشگاه راه آهن تماس می گیرند و ادعا می کنند داور دیدار تیم‌شان مقابل ملوان اشتباه کرده است، من باید چه کنم؟ باید بروم پلیس خبر کنم و داور را به زندان بیندازم!

مگر مسئولان راه آهن پلیس فرودگاه هستند
عنایت در عین حال خاطر نشان کرد: مسئولان باشگاه راه آهن گفته‌اند، عنایت همیشه در سفر است. مگر گذرنامه من دست آنهاست که می دانند چه زمانی از ایران خارج شده‌ام! مگر آنها پلیس فرودگاه هستند که می دانند گذرنامه من چه زمانی مهر خروج از کشور خورده است!

با یک اظهار نظر کارشناسان داوری سواستفاده می کنند
وی با انتقاد از رفتار برخی باشگاه‌های لیگ برتر گفت: متاسفانه تا یک کارشناس عملکرد داوری را نقد کرده و اظهاری می کنند که به سود باشگاههاست، مدیران، مربیان، بازیکنان و ... سریع سواستفاده می کنند و همه چیز را زیر سئوال می برند. این کار درست نیست. یعنی فقط اشتباهات داوری نتیجه مسابقه را تعیین می کند؟

یک ماه است هیچ مسافرت خارجی نرفته‌ام
رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال خاطر نشان کرد: یک ماه است که در فدراسیون فوتبال هستم و هیچ مسافرتی نرفته‌ام. در این مدت دیدارهای زیادی در لیگ برتر و دسته اول برگزار شده است. یعنی در این مدت هیچ اشتباهی از داوران سر نزده است؟ اگر هم اشتباهی در کار داوران دیده شده، من باید چه می کردم؟

جباری از داوران خوب لیگ برتر است
عنایت در دفاع از جباری، داور دیدار راه آهن - ملوان گفت: جباری سه سال است در لیگ برتر قضاوت می کند و تجربه قضاوت در بیش از 30 بازی لیگ برتری را دارد. او از داوران خوب و آماده لیگ برتر است. نمی دانم برای قضاوت دیدار راه آهن باید چه داوری را انتخاب می کردیم که مسئولان این باشگاه اعتراض نمی کردند.

ادعای راه آهنی‌ها بی مورد است
وی با رد ادعای مسئولان باشگاه راه آهن که از داوران را عاملی در جهت از دست رفتن 12 امتیاز تیم فوتبال این باشگاه می دانند، گفت: راه آهنی‌ها چرا آن موقع که ما از عملکرد داور دیدار این تیم برابر استقلال دفاع کردیم و گفتیم، در محوطه جریمه راه آهن خطایی به سود استقلال رخ نداده است، از کمیته داوران تشکر نکردند؟ چرا بدون اینکه فیلم مسابقه را ببینند از داوری انتقاد می کنند؟

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال با اشاره به حوادثی که در دقایق پایانی دیدار نساجی قائمشهر - برق شیراز در چارچوب هفته نهم لیگ دسته اول، رخ داد گفت: با درک حساسیت مسابقه نساجی - برق محمدرضا اکبریان که از داوران لیگ برتری است برای قضاوت این دیدار انتخاب کردیم. او و تیم همراهش توانایی قضاوت این مسابقه حساس را داشتند و بر اساس گزارش ناظر داوری عملکردشان مطلوب بوده است. با این وجود پس از سوت پایان بازی چند نفر داخل زمین شده و داور را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

نماینده فدراسیون باید مانع از بروز حوادث بازی نساجی - برق می شد
وی ادامه داد: مسئولیت حفظ جان داوران، نیروی انتظامی، مسئولان حراست و حتی نماینده فدراسیون هستند. نمی دانم چرا مانع از ضربه و شتم داور نشدند؟ نماینده فدراسیون در آن لحظه کجا بوده است؟ او با توجه به شرایط حاکم بر ورزشگاه باید چند دقیقه قبل از بازی اطراف زمین را کنترل می کرد و اجازه ورود افراد متفرقه به داخل زمین را نمی داد. نماینده فدراسیون باید پیش بینی لازم را بکند و با اقدامات خود جلوی بروز حوادث این چنینی را بگیرد.

فقط در یک بازی داوری به ضرر استقلال بوده است
وی همچنین در واکنش به اعتراض مسئولان باشگاه استقلال نسبت به داوری های لیگ برتر گفت: اگر هر 19 بازی گذشته استقلال را بررسی کنید، به خوبی مشخص است که فقط در یک دیدار آنهم بازی برابر پیکان داور در شکست استقلال تاثیرگذار بوده است. در دیدار مقابل ذوب آهن، راه آهن و استقلال اهواز که استقلال نتیجه را واگذار کرده است، شما یک صحنه هم پیدا نمی کنید که داوران به ضرر این تیم سود زده باشند. در بازی برابر سپاهان، در صحت پنالتی که به سود تیم اصفهانی گرفته شد، اختلاف نظر وجود دارد. برخی کارشناسان حرکت مدافع استقلال را خطا تشخیص داده‌اند و برخی دیگر نظری متفاوت از این دارند.

ممنون کاشانی هستیم
وی در خاتمه تصریح کرد: از زمانی که حبیب کاشانی به عنوان سرپرست باشگاه پرسپولیس انتخاب شده است، حتی یکبار هم چشم بسته از داوران انتقاد نکرده است. از این بابت از آقای کاشانی ممنون هستم و امیدوارم رفتار او در فوتبال ما الگو شو

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

جمعه20/9/88-هفته نهم-ساعت 14:00
آلومینیوم هرمزگان-نفت تهران-تختی-بندرعباس
عباس حاجی زاده-مجید روغنی-مهدی یوسف زاده-ناظر:ابراهیم میرزابیگی
کوثر لرستان-مهرکام پارس تهران-تختی-خرم آباد
آرش خرمیان-علیرضا بدری-قهرمان نجفی-جلال چراغی-ناظر:حسین یدی
نساجی مازندران-برق شیراز-شهید وطنی-قائمشهر
محمدرضا اکبریان-تورج عیوض محمدی-حمید سیفی آذر-منوچهر آغاسی-ناظر:حاتم بک پور
پتروشیمی تبریز-فولاد نوین اهواز-تختی-تبریز
بیژن حیدری-حمیدرضا رحیمی-رامین گنجی-مهدی شجاعی-ناظر:ایرج امین فر
داماش گیلان-گسترش فولاد تبریز-سردار جنگل-رشت
بابک وسیله بر-مختار مهدوی-تقی کریمی-پیام باقر دوست-ناظر:استاد آقایی
گل گهر سیرجان-شیرین فراز کرمانشاه-اختصاصی گل گهر-سیرجان
جواد رحیم زاده-حسن داعی-علی عرب-مهدی موسی پور-ناظر:محمد علی فروغی
مس سرچشمه-شن سا اراک-شهید زینعلی-مس سرچشمه
روح اله ارشادی-حسن موسوی-جلیل شعرانی-مهدی امیر تیموری-ناظر:حسین عرب براقی
شنبه21/9/88-ساعت 14:00
مس رفسنجان-شاهین اهواز-نوش اباد-رفسنجان
محمدرضا غنو-علیرضا منصوری-مهدی پرورش-ناظر:حسن عرب براقی
شهرک صنعتی کاوه تهران-شهرداری تبریز-برق-تهران
محمد حسین کاظمیان-هومن سحری-رضا علی لیوانی-اسد حاج محمدی-ناظر:نادر جعفری
تربیت یزد-داماش لرستان-نصیری-یزد
محمد حسین شهریارپناه-علی ارومیه ای-محمد جواد محمدی-حمیدرضا پایدار-ناظر:حمید خوشخوان
پیام مشهد-نفت آبادان-تختی-مشهد-
منصور نوری-عباس جعفری-غلامرضا تیموری-موسی الرضا ارغوانی-ناظر:حبیب شیرازی
اتکا گلستان-شموشک نوشهر- آزادی-گرگان
سعید فتاحی-ایوب غلامزاده-علیرضا ایلدوم-مسلمان مردای-ناظر:پور هادی
سپاهان اصفهان-ایرانجوان بوشهر-پلی اکریل-اصفهان
علی صفایی-جواد رنگرز جدی-جواد مداح-روح اله تیموری-ناظر:باغبان
پیام مخابرات فارس-شهرداری بندرعباس-حافظیه-شیراز
محمدرضا فغانی-محمد عطایی-حسن غلامی-ایمان کهیش-ناظر:محمدریاحی
نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |


پنجشنبه۱۹/۹/۸۸ ساعت ۱۴
را ه آهن- ملوان انزلی، ورزشگاه اکباتان تهران
داوران: غلامرضا جباری- حمیدنظری- بابک عباسقلی زاده- محمد کمانی- ناظر:یثربی

استقلال اهواز- پیروزی، ورزشگاه تختی اهواز
داوران: علیرضا فغانی- مرتضی کریمی- علیرضا یزدانی- ایرج ساعدی- ناظر:نظری

جمعه۲۰/۹/۸۸ ساعت ۱۴
مس کرمان- فولاد مبارکه سپاهان، ورزشگاه باهنرکرمان
داوران: سعید مظفری زاده- صفدراحمدی- بابک داوری- محمدرضا خداپرست- ناظر:سعید بطهائی

پیکان- فولاد خوزستان، ورزشگاه شهید رجایی قزوین
داوران: سعید بخشی زاده- حمید غمزه- حسن یوسفی- علیرضا اکرمی- ناظر: رحیم مقدم

پاس- ابومسلم خراسان، ورزشگاه قدس همدان
داوران: حمید دانش مهر- آرمان اسعدی- حسین طالقانی- مرداس جابری- ناظر:حسین نجاتی

صبای قم-استیل آذین، ورزشگاه یادگار امام قم
داوران: هدایت ممبینی- حیدر شکور- بهرام کیانی- جمشید محمدی- ناظر:اسماعیل صفیری

شاهین بوشهر- سایپا ، ورزشگاه شهیدبهشتی بوشهر
داوران: سید مهدی سید علی- بهروز برون- علیرضا کناری- پیمان فرخی مهر- ناظر:غلامرضا بهروان

ذوب آهن-تراکتورسازی، ورزشگاه فولاد شهر اصفهان
داوران: محسن قهرمانی- محسن فریمانی- سجاد طوری- جواد شرفی- ناظر:تولایی

استقلال- مقاومت شهید سپاسی، ورزشگاه آزادی تهران- ساعت ۱۵:۰۰
داوران: محمود رفیعی- حسن کامرانی فر- صادق نوری- اشکان خورشیدی- ناظر:سنگاشکن

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

قضاوت از دید دوستان جمعه سیزدهم آذر ۱۳۸۸ 12:59

 بعد از تماشا دیدار دو تیم پرسپوليس-مس كرمان به قضاوت يدا... جهانبازيمحمدرضا ابوالفضليسعيد علي نژادياننظر دوستان در مورد قضاوت کادر داور چه می تواند باشد ایا کادر داوری مرتکب اشتباه در امر قضاوت بازی شدند.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

اسامى داوران هفته هشتم ليگ دسته اول پنجشنبه دوازدهم آذر ۱۳۸۸ 10:23

 
پنجشنبه ۲۱/۹/۸۸ - ساعت ۱۴
مهركام پارس اسلامشهر - آلومينيوم هرمزگان، ورزشگاه امام خمينى(ره) اسلامشهر
داور: محمد ملكى كمك ها: محبت رضايى تبار و بابك عباسقلى زاده
نفت تهران - نساجى مازندران، ورزشگاه اميرآباد تهران
داور: جمشيد دانش مهر كمك ها: مجيد ويشگاهى و بهرام نقوى
فولاد نوين اهواز - كوثر لرستان، ورزشگاه اختصاصى فولاد اهواز
داور: عبدالحسين ايازى كمك ها: على برقندان و مهرداد بهرامى
برق شيراز - داماش گيلان، ورزشگاه حافظيه شيراز
داور: اسماعيل عامرى كمك ها: عليرضا كنارى و عباس انتظارى
شيرين فراز كرمانشاه - پتروشيمى تبريز، ورزشگاه آزادى كرمانشاه
داور: حسين محبوبى كمك ها: مجيد فراهانى و مهدى الوندى
گسترش فولاد تبريز - مس سرچشمه كرمان، ورزشگاه تختى تبريز
داور: هادى حاج عباسى كمك ها: سخاوت سليمان نژاد و قاسم بهارى
شن ساى اراك - گل گهر سيرجان، ورزشگاه
امام خمينى(ره) اراك
داور: رسول احمدى كمك ها: عبدالحسين سوارى و على يوسفى
جمعه ۱۳/ ۹/۸۸ ساعت ۱۴
شاهين اهواز - تربيت يزد، ورزشگاه تختى اهواز
داور: محمدرضا خداپرست كمك ها: محمدرضا غنو و حسن مفتاح
داماش دورود - اتكاى گلستان، ورزشگاه سرداران شميران تهران
داور: رضا كرمانشاهى كمك ها: حسين طالقانى و محمدرضا پازوكى
شهردارى بندرعباس - سپاهان نوين اصفهان، ورزشگاه تختى بندرعباس
داور: سيد مهدى سيد على كمك ها: حميد نظرى و على ميرزابيگى
يكشنبه ۱۵/۹/۸۸ - ساعت ۱۴
شهردارى تبريز - مس رفسنجان، ورزشگاه تختى تبريز
داور: ايرج ساعدى كمك ها: آرمان اسعدى و يعقوب حجتى
صنعت نفت آبادان - صنعتى كاوه تهران، ورزشگاه تختى آبادان
داور: قاسم واحدى كمك ها: سعيد قاسمى و امير بالاورد
ايرانجوان بوشهر - پيام مشهد، ورزشگاه شهيدبهشتى بوشهر
داور: جواد شرفى كمك ها: سجاد طورى و حسين ظهيرى
شموشك نوشهر- پيام مخابرات فارس، ورزشگاه شهداى نوشهر
داور: عليرضا اكرمى كمك ها: مهدى ناصحى و عليرضا شربتى
نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

اسامي داوران به شرح زير است:

پنجشنبه 12 آذرساعت 14 
استيل آذين-پاس همدان-تختي-تهران 
رحيم مهرپيشهمجيد شمسمحمدرضا اميني-پيروز سيف اله پور-ناظر:عبود سنگاشكن

جمعه 13 آذر-هفته هجدهم-ساعت 14 
مقاومت شهيد سپاسي-پيكان-حافظيه-شيراز 
احمد صالحيبابك داوريغلام آموزگار-محمد شهريارپناه- ناظر:محمد علي فروغي

ابومسلم -استقلال اهواز-ثامن الائمه-مشهد 
محمد حسين اسديبهرام نقويعباس انتظاري-سلمان مرادي ناظر: محمد رياحي

ملوان انزلي-شاهين بوشهر-تختي-انزلي 
نويد مظفريمصطفي فراهانيرحيم شاهين-حسين عباسي- ناظر:ابراهيم ميرزابيگي

تراكتورسازي –صبا قم-يادگار امام-تبريز 
البرز حاجي پوررضا سخندانمجيد ويشگاهي-عليرضا شيخي- ناظر:مسعود فلاح

سايپا-ذوب آهن-انقلاب-كرج 
شاهين حاج باباييمسعود فرح فرخ نياداوود رفعتي-سعيد فتاحي- ناظر:حسين خوشخوان

فولاد خوزستان-راه آهن-اختصاصي فولاد-اهواز 
تورج حق ورديحسين خانبانسعيد قاسمي-روح اله ارشادي- ناظر:سعيد بطهائي


پرسپوليس-مس كرمان-آزادي-تهران-ساعت 15 
يدا... جهانبازيمحمدرضا ابوالفضليسعيد علي نژاديان- رسول رهبر فام ناظر:حميد خوشخوان

شنبه 14 آذر-هفته هجدهم-ساعت 14 
سپاهان-
استقلال تهران 
مسعود مراديجواد تقي پوررسول فروغي-اكبريان- ناظر:منوچهر نظري

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

بدنبال اشتباه داورى ديدار تيم هاى استقلال و پيكان ۲ داور اين مسابقه چند هفته اى از قضاوت در ليگ برتر محروم خواهند شد. بنابر اعلام غلامرضا بهروان عضو كميته داوران فدراسيون فوتبال خداداد افشاريان داور و عليرضا كهورى كمك داور ديدار تيم هاى استقلال و پيكان ازهفته هفدهم ليگ برتر به دليل اشتباهى كه در لحظه به ثمر رسيدن گل دوم تيم پيكان مرتكب شدند، چند هفته اى از قضاوت در ليگ برتر محروم خواهند شد. 
نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

به راستی ما انسانها را چه شده است چرا همیشه دوست داریم با هجوم به شخصیت افراد کمی و کاستی های خود از دانش روز دنیا را به حساب دیگری بگذاریم بیایم وجدان بیدار خود را در کفه ترازوی بگذاریم و انگاه در مقابل افکار افرادی که اینگونه قصد هجوم به افراد را دارند تصمیم گیری بکنیم بیایم قدری واقع بین باشیم چرا که مقام در این دنیا ی وانفسا ماندنی نیست و ارزشی ندارد که بخواهیم عاشق ان باشیم .دوستان من مدافع اقای عنایت نیستم او را از نزدیک نمی شناسم اما وجدان بیدار ی دارم که مرا به سوی حقیقتی که پیش رویم هست  می کشاند. به راستی هدف از این همه هجمه به شخصیت اقای عنایت چیست مگر ما مسلمان نیستیم مگر دین ما توصیه نکرده که از بدگویی  افراد پرهیز کنیم چرا ما اینگونه ایم. علاقه شدید اقای عنایت به فعالیت در حوزه داوری باعث شده که پس از بازنشستگی از شرکت بیمه به هیچ وجه به بیمه و مسائل مربوط به ان فکر نکند و با عشق و علاقه فراوان وارد حوزه داوری فوتبال شود. اگر اقای عنایت می خواست می توانست از شغلی که داشت به در امدی بیشتر برسد اما کار در حیطه داوری او را از لحاظ روحی کاملا ارضا کرده پس چرا هر روز با مساله ای علم شنگه به پا می کنیم و همچون پتکی سنگین بر پیکره کمیته داوران و شخص اقای عنایت ضربه می زنیم به راستی ایا حق کسی که بعد از سالها  در داوری کشور  دست به جوانگرایی زده این است مگر فرامش کرده ایم که تا چند سال پیش وضعیت داوری ما چگونه بود و چه داورانی در چه سنی کار قضاوت بازیها را بر عهده داشته اند در حالی که زانو بند به زانو می بستند و با پای درد قضاوت می کردند سوال من از افرادی که امروزه و بعد از بازی استقلال و پیکان تیغ تیز طعنه ها و کنا یه های خود را به سوی عنایت کشیده اند این است که اقای عنایت در برابر اشتباهی که کمک داور اقای کهوری انجام داده چه گناهی دارد که این همه به او می تازند ایا اگر اقای عنایت را عوض کردند و دیگری را بر مسند ریاست کمیته داوران نشاندن دیگر از این اشتباهات در فوتبال انجام نمی شود من منکر اشتباه نیستم اما اگر قرار انتقاد هم بکنیم انتقاد بایستی سازنده باشده کسانی که اینگونه انتقاد می کنند چه راهکار سازنده ای می توانند داشته باشند تا بلکه به اقای عنایت ارئه بدهند تا اشتباهات داوری کمتر شود متاسفانه در کشور ما گزارشگر ورزشی خودش را کارشناس داوری می دونه و با دیدن خطایی در بازی شروع می کنه به تحلیل کارشناسانه روی ان و انگاه می گوید صحنه را واگذار می کنیم به کارشناسان داوری که نظر بدهند از طرف دیگر  مربیان فهمیده کشور هم که اگه به جای این که حرف از داوری بزنندبه فکر تیمها ی خود باشند موفقیت انها بیشترخواهد بود دوستان هیچکس منکر وجود اشتباهات در داور فوتبال نیست بیایم اگر دلمان به راستی برای فوتبال می سوزد به جای کینه های شخصی که بعضا وجود داره به فکر ارائه راهکارهایی مناسب برای پیشرفت ارتقای داوری باشیم این که بگوییم فلان کس را از ریاست کیته داوران بر داریم همه چیز درست می شود که نشد راهکار الحمدالله در کشور ما کارشناس داوری زیاد هست بهتر سمیناری گرفته بشه با دعوت از کارشناسان امر داوری و فکری به حال ارتقای سطح داوری فوتبال در کشور بشه باور کنید درست که عوض کردن افراد در مدت زمان کوتاه موثر خواهد بود اما این کار به مثابه این که دندان درد داشته باشیم و به جای کشیدن دندان  خوردن مسکن برای رفع مقطعی درد تجویز کنیم  انشالله با انتقادهای سازنده دوستان و ارائه راهکارهای مناسب شاهد پیشرفت سطح داوری در کشور باشیم .

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

غلامرضا بهروان كه ناظر داوري بازي سپاهان و پرسپوليس بود،  درباره قضاوت ممبيني و اعتراض امير قلعه نويي اظهار داشت: قلعه نويي در مورد قضاوت اين بازي نظر خودش را گفته است. ايشان بايد اجازه دهد در مورد داوري كارشناسان داوري نظر بدهند. حتما پنالتي گرفته شده سپاهان كاملا درست بود و هر چه عليه سپاهان بوده اشتباه سوت زده شده است؟ 
وي افزود: به نظر من ممبيني قضاوت خوبي انجام داد. با توجه به وضعيت آب و هوايي و لغزندگي زمين سوت اشتباهي نزد و نمره قبولي گرفت. 
بهروان درباره اين نظر امير قلعه نويي كه معتقد بوده ميثاق معمارزاده بايد اخراج مي شد، عنوان كرد: اين دروازه بان چرا بايد اخراج مي شد؟ هر خطايي كه در فوتبال اخطار ندارد. گاهي بازيكن از روي بي دقتي خطا مي كند و داور مي تواند پنالتي اعلام كند اما اخطار ندهد.اگر قرار باشد اين طوري فكر كنيم پس تمام خطاهايي كه عليه پرسپوليس گرفته شد اشتباه بوده است. 
عضو كميته داوري فدراسيون فوتبال افزود: منكر اشكالات داوري نيستم اما كدام مربي را سراغ داريد كه بعد از باخت تيم خود اعلام كرده باشد كه به خاطر ارنج بد يا تعويض اشتباه بازي را واگذار كرده است؟ همه ديواري كوتاه تر از داوري پيدا نمي كنند. آقاي قلعه نويي دوست ما است اما او بايد هميشه يك راه گريزي داشته باشد. همه بايد به داوري نگاه منصفانه اي داشته باشند. 

بهروان تصريح كرد: داوري كه در دقيقه 30 بازيكن پرسپوليس را اخراج مي كند، در دقايق پاياني براي سپاهان پنالتي مي گيرد چه سوت اشتباهي زده است؟ اين گونه انتقادات فرار به جلو است. من فضاسازي هايي كه عليه سپاهان شد را تاييد نمي كنم اما دليل نمي شود كه داور بخواهد عليه اين تيم قضاوت كند و بعد امير قلعه نويي در نشست خبري اين حرف ها را بزند. 
وي تاكيد كرد: گل پرسپوليس آفسايد نبود. دو مدافعي كه سد كرده بودند نزديك كمك داور دوم بودند و داور به درستي گل را اعلام كرد. 

بهروان درباره اتفاقاتي كه در بازي استقلال و پيكان رخ داده اظهار داشت: وقتي آقاي عنايت اذعان به اشتباه داور كرده است، حرفي باقي نمي ماند. من مي گويم جايي كه بايد از قضاوت خوب دفاع شود چرا مربيان مظلوم نمايي مي كنند و جايي هم كه اشتباه مي كنند بايد انتقاد شود. با اين شيوه برخورد داوري پيشرفت نمي كند. ما بايد فضاي آموشي و امني را براي داوران ايجاد كنيم. تا همه دست به دست هم ندهند وضعيت داوري تغييري نمي كند. 
عضو كميته داوران با تاييد بر اينكه جامعه داوري سالم است و انگ پشت پرده را تاب نمي آورد، عنوان كرد: من هم قبول دارم درصد اشتباهات داوري در ايران زياد است و بايد اين اشتباهات به حداقل برسد اما اينكه مربيان بعد از هر بازي كه مي بازند قضاوت داوران را زير سئوال مي برند و مي گويند دست هايي پشت پرده است يا باندي وجود دارد، صحيح نيست و بي انصافي است. چطور اين دست هاي پشت پرده در فوتبال فقط براي داوري است و بقيه بخش هاي فوتبال سالم كار مي كنند؟ 
بهروان خاطرنشان كرد: مربيان بايد آستانه تحمل خود را بالا ببرند. نبايد اين توهم ايجاد شود كه قصدي در كار است. فضاي داوري ايران پاك تر از آن است كه چنين انگ هايي را بپذيرد. 

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

بازی دو تیم فولاد مبارک اصفهان و پرسپولیس تهران از هفته هفدهم لیگ برتر ایران را هدایت ممبینی و به همراه کمک داوران حیدر شکور و حسن کامرانی فر بر عهده داشتند داور در ابتدای شروع بازی به دروازبان پرسپولیس معمارزاده به این دلیل اخطار داد که به حرف داور برای عوض کردن پیراهنش توجهی نکرده بود .داور بازی برای تکلی که مدافع فولاد مبارکه به همراه کلاه کج زد و باعث برخورد استک کفش مدافع فولاد به ساق کلاه کج شد به سادگی گذشت در حالی که می توانست به او اخطار بدهد


ادامه مطلب
نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

مسعود عنايت در مورد ديدار استقلال و پيكان گفت: متاسفانه اشتباهي پيش آمد و كمك داور توپي را كه به اوت رفت نديد. به دليل سر خوردن مهاجم پيكان ديد كمك داور مسدود شده بود و خداداد افشاريان نيز به اندازه كافي جلو نبود و اين توپ كه به اوت رفته بود تبديل به گل دوم پيكان شد. 

ادامه مطلب
نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

5 عضو كميته داوران به همراه دبير اين كميته ساعت 9 صبح فردا با علي كفاشيان جلسه دارند. در اين جلسه در مورد اشتباهات داوري در هفته هفدهم ليگ برتر و مسائل مختلف داوري بحث و گفت‌وگو خواهد شد. اين نشست هر 15 روز يكبار برگزار مي‌شود. 
نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

کوالالامپور- کنفدراسیون فوتبال آسیا روز شنبه علی طریق احمد علی ناظر داوری عراقی  را به خاطر محرومیت بین المللی فدراسیون این کشور با محرومیت روبرو کرد. روز جمعه کمیته اضطراری فیفا هم تصمیم گرفت تا زمانی که فدراسیون فوتبال عراق از کنترل و دخالت نیروهای دولتی خارج نشده و پست های آن به افراد سابق ارجاع نشده باشد حضور فوتبال این کشور در میادین بین المللی را به تعلیق درآورد.

طبق قوانین فیفا، و با این تصمیم جدید باشگاه ها و نماینده های عراق دیگر اجازه حضور در میادین بین المللی – چه رسمی و چه دوستانه – را ندارند.

طارق یکی از ناظران داوری برجسته فوتبال در آسیاست که از سال 2003 در این سمت فعال است. او امسال شش بازی در انتخابی جام ملت های آسیا 2011 ، لیگ قهرمانان آسیا، ای اف سی کاپ و انتخابی جام جهانی را نظارت کرده است
.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

قضاوت از دید دوستان شنبه هفتم آذر ۱۳۸۸ 10:55
بعد از تماشای دیدار دو تیم استقلال تهران-پيکان قزوين-به قضاوت خداداد افشاريانو کمک داوران عليرضا يزدانيو عليرضا کهورينظر دوستان در مورد قضاوت کادر داوری چه می تواند باشد ایا کادر داوری مرتکب اشتباهی در امر قضاوت شدند. 
نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

قضاوت از دید دوستان شنبه هفتم آذر ۱۳۸۸ 10:50
بعد از تماشای دیدار دو تیم  فولاد مبارکه سپاهان-پيروزي تهران ، به قضاوت هدايت ممبينيو کمک داوران حيدر شکورو حسن کامراني فرنظر دوستان در مورد قضاوت کادر داوری بازی چه می تواند باشد ایا کادر داوری مرتکب اشتباهی در امر قضاوت شدند. 
نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

حميد استيلي درباره شكست يك بر صفر برابر استقلال اهواز در هفته هفدهم ليگ برتر فوتبال اظهار داشت: بازيكنانمان خيلي خوب بازي كردند و به نظر من عدالت فوتبال در اين ديدار رعايت نشد. سرمربي استيل‌آذين درباره داوري عنوان كرد: در مورد مسائل داوري صحبت نمي‌كنم و كارشناسان در مورد اين موضوع نظر خواهند داد. به نظر من سعيد مظفري‌زاده قضاوت خوبي انجام داد و از داورهاي خوب ايران است. وي افزود: 2 صحنه مشكوك در بازي رخ داد كه مظفري‌زاده به من اعلام كرد صحنه‌ها را نديده و من هم به او اعتماد كردم. 

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

به گزارش ايسنا، ‌در اين مراسم كه از ساعت 8 و 15 دقيقه صبح در هتل آكادمي فوتبال برگزار شد، فدراسيون فوتبال از سه داور وكمك داور برتر نيم‌فصل رقابت‌هاي ليگ برتر تجليل كرد.در ابتداي اين مراسم، مسعود عنايت رييس كميته‌ي داوران فدراسيون فوتبال با قدرداني از حضور علي كفاشيان در اين مراسم گفت: هر ساله و در ميان نيم فصل از داوران و كمك‌داوران برتر تقدير و قدرداني مي‌شود. محسن تركي، ‌سعيد مظفري‌زاده و مسعود مرادي از ميان داوران و حسن كامراني، ابوالفضلي و فروغي به عنوان بهترين كمك‌داوران حائز بيشترين نمره شدند و امروز مورد تقدير قرار مي‌گيرند. همچنين سعادت باغبان كه به تازگي بازنشسته شده مورد تشكر و قدرداني قرار خواهد گرفت.پس از صحبت‌هاي عنايت، علي كفاشيان رييس فدراسيون فوتبال هم در سخناني گفت: به رسم هر ساله پس از تعطيلات نيم‌فصل مراسم تقدير و تشكر از داوران برگزار مي‌شود امروز هم اين كار صورت گرفت.در اين جلسه همچنين مسائل و مشكلات داوري در نيم‌فصل نخست مورد بررسي قرار خواهد گرفت.وي داوري را يكي از مهم‌ترين اركان فوتبال دانست و گفت: يك داور به دليل قضاوت‌هايش هميشه مورد تحليل و ارزيابي مردم، رسانه‌ها و جامعه‌ي فوتبال قرار مي‌گيرد. در يك بازي يك طرف پيروز و يك طرف بازنده است و اين طور نيست كه پس از يك بازي هر دو طرف از نتيجه‌ي به دست آمده راضي باشند به همين خاطر در برخي از مواقع اظهارنظرهاي غيراصولي مطرح مي‌شود و شايد برخي از تيم‌ها به دليل ضعف مديريت باشگاه‌شان نتوانند نتايج خوبي كسب كنند و عدم نتيجه‌گيري‌شان را به داوري ربط مي‌دهند.

كفاشيان افزود: ممكن است اين اظهارنظرها اعتماد به نفس داورها را بگيرد اما ما ازآنها مي‌خواهيم شجاعانه و درست قضاوت كنند. اين تعداد داوران نماينده‌ي هزاران داوري هستند كه در سطح كشور قضاوت مي‌كنند. نمي توانم بگويم كه داوري‌ها بي‌اشتباه هستند اما از جامعه‌ي داوري كه در گذشته در اين عرصه فعال بودند و الان دركنار گود هستند مي‌خواهم كه از داوران حمايت كنند و اگر انتقادي هم دارند در چنين نشست‌هايي مطرح كنند. اين را بايد بپذيريم كه اشتباهات داوري جزيي از فوتبال است و ممكن است وجود داشته باشد اما نبايد اعتراضي مطرح شود.

پس از پايان نشست داوران به آناليز برخي از صحنه‌هاي داوري در نيم‌فصل اول پرداختند.

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

مسعود عنايت رئيس كميته داوران فدراسيون فوتبال چندى پيش در جواب به اين سؤال كه چرا در جمع بهترين داوران سال آسيا داورى از ايران حضور ندارد گفت: انتخاب بهترين داور سال آسيا ربطى به عملكرد و توانايى داوران ندارد بلكه دوره اى است و هر سال يك نفر را از يك كشور انتخاب مى كنند.
ديشب كه بهترين هاى سال آسيا معرفى شدند ايرماتوف داور ازبكستانى مثل سال قبل بهترين داور سال آسيا شد و جايزه اش را دريافت كرد. وقتى شاهد اين اتفاق بوديم ياد جواب عنايت افتاديم كه گفته بود انتخاب بهترين داور سال آسيا ربطى به عملكرد داوران ندارد ودوره اى است.نمى دانيم حالا رئيس كميته داوران ايران چه جوابى دارد اما بهتر است عنايت بداند كه هيچ وقت ماه پشت ابر نمى ماند و بالاخره حقايق روشن مى شود. البته با توجه به شناختى كه از آقاى عنايت داريم ايشان بالاخره يك توجيهى پيدا مى كنند و به خورد افكار عمومى مى دهند اما اى كاش او مى دانست كه اينگونه صحبت كردن جامعه فوتبال را قانع نمى كند.

 
 
نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |


(( جمعه 6 آذر )) ساعت 14 
** مقاومت شهيد سپاسي- راه آهن ، ورزشگاه حافظيه -شيراز 
البرز حاجي پور-کيانوش داوود زاده-مهدي عاليقدر-اسماعيل آمري-ناظر:ايرج نظري 
** تراکتورسازي-پاس همدان ، ورزشگاه يادگار امام-تبريز 
عليرضا فغاني-محمدرضا منصوري-محبت علي رضائي تبار-جمشيد دانش مهر- ناظر:بهرام مهرپيما 
** استيل آذين-استقلال اهواز ، ورزشگاه تختي-تهران 
سعيد مظفري زاده،سعيد زارع،علي موغلي،بابک وسيله بر، ناظر:علي خسروي 
** فولاد خوزستان-شاهين بوشهر ، ورزشگاه اختصاصي فولاد-اهواز 
يداله جهانبازي-صادق نوري-حسين سنجري-رسول احمدي-ناظر:محمد تولائي 
** سايپا-صباي قم ، ورزشگاه انقلاب-کرج
سعيد بخشي زاده-رسول فروغي-حميد غمزه-سيد مهدي سيد علي - ناظر:زاهد بحريني 
** ملوان انزلي-ذوب آهن اصفهان ، ورزشگاه تختي-انزلي 
مسعود مرادي-رضا سخندان-مرتضي کريمي-محمد ملکي-ناظر:نادر جعفري 

(( شنبه 7 آذر )) ساعت 14 
** ابومسلم خراسان-مس کرمان ، ورزشگاه ثامن الائمه-مشهد 
نويد مظفري-حميد نظري-بهرام کياني-محمد حسين اسدي- ناظر:حاتم بک پور 
** فولاد مبارکه سپاهان-پيروزي تهران ، ورزشگاه ذوب آهن-فولادشهر 
هدايت ممبيني-حيدر شکور-حسن کامراني فر-رحيم مهرپيشه- ناظر:غلامرضا بهروان 
** استقلال تهران-پيکان قزوين-آزادي-تهران ( ساعت 16:15 ) 
خداداد افشاريان-عليرضا يزداني-عليرضا کهوري-فرشيد افشار- ناظر:فريدون اصفهانيان 
نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |

داوران برازجانی و قضاوت شهراورد بندرریگ چهارشنبه چهارم آذر ۱۳۸۸ 12:33

دوباره کمیته داوران بندرریگ برای قضاوت دیدار حساس وحدت و ازادی از سر مسابقات لیگ در هفته چهارم دست به دامن کمیته داوران برازجان شد من نمی دانم ایا به راستی غیر از داوران عزیز برازجانی در استان داوران پیدا نمی شود که بتواند کار قضاوت بازی را به نحو احسنت انجام بدهد کمیته داوران بندرریگ چه اصرار ی دارند که همیشه از داوران برازجانی ان هم یک داور دوست عزیز اقای عبدالحسین باقری برای دیدار حساس شهر استفاده می کنددوست عزیزما اقای باقری و کمک داوران اقای خدادادی و اگر اشتباه نکرده باشم اقای بهزادی ماموریت همیشگی خودشان را که همانا به تساوی کشاندن بازی باشد را به نحو احسنت انجام دادندتا به خیال خود نه سیخ بسوزه نه کباب باور کنید دیگر خسته شده ایم از این تساوی های مکرر در این بازی تیم وحدت گل اول را زد و تا دقایق ۸۰باز را اداره کرد که توپی نزدیکی های در منطقه جریمه وحدت رسید مهاجم ازادی خطایی بر روی مدافع کرد داور خطا را برعکس گرفت تیم ازادی توپ را به مهاجم خود در منطقه جریمه رساند برخوردی ساده بین مدافع و مهاجم اتفاق افتاد داور دستش را به طرف نیمه زمین ازادی نشان داد و با صدای بلند گفت ادامه بازی بعد از این که گفت ادامه بازی گامی برداشت و با مکثی طولانی در سوت خود دمید و در میان بهت بازیکنان وحدت نقطه پنالتی را نشان داد واقعا من با دیدن این صحنه حرفی برای گفتن نداشتم شوکه شده بودم  اخر داور علامت اوانتاژ داد و با صدای بلند اعلام کرد ان وقت اعلام پنالتی کرد در صحنه ای دیگر مهاجم وحدت از اخرزین مدافع می گذشت که مدافع دست مهاجم را گرفت داور خطا اعلام نکرد و برای اعتراض مهاجم اخطار داد از کمک داور دوم که اگر اشتباه نکرده باشم اقای بهزادی که  هر توپی نزدیک محوطه جریمه ازادی  یا وحدت می شد پرچم افساید را بالا می برد دو مورد هم اقای خدادادی به اشتباه پرچم زد که یکی از انها درست دقایق اغازین بازی بود کمک داور برای گرفتن افساید عجله کرد و پرچم را برای بازیکنی بالا بردند که در موقعیت افساید بود اما توپ به بازیکن دیگر دیگری رسید با ارزوی موفقیت برای جامعه داور کشور و استان خوبمان دوست عزیز تر از جانم انشالله که ناراحت  نشده باشند

نوشته شده توسط داور  | لینک ثابت |